ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, անդրադառնալով 2026–ի խորհրդարանական ընտրություններին ՀՀԿ–ի մասնակցության հարցին, ասել է, որ դեռևս չի ուզում եզրակացություններ անել։
«Տեսնենք, կախված իրավիճակից, դեռևս չեմ ուզում եզրակացություններ անել, բայց մենք ժամանակին կհայտարարենք մեր մասնակցության մասին», – ասել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
Նա այդպես է պատասխանել այն հարցին, որ եթե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի իմպիչմենտը չհաջողվի, արդյո՞ք ՀՀԿ-ն կմասնակցի 2026 թվականի ընտրություններին։
Անդրադառնալով Ռոբերտ Քոչարյանի այն հայտարարությանը, թե իր թիմն ու գործարար Սամվել Կարապետյանի կազմած թիմը հնարավորություն ունեն անցնելու խորհրդարան՝ Սարգսյանն ասել է, որ դեռ չի հասցրել դիտել ասուլիսը և չի կարող մեկնաբանություն անել։
«Անկեղծ ասած, ժամանակ չեմ ունեցել դիտելու ասուլիսը, դրա համար չեմ կարող որևէ կարծիք հայտնել»,–ասել է նա։

7 Октябрь 2025 - 13:27 AMT
Третий президент Армении Серж Саргсян, отвечая на вопрос о возможном участии Республиканской партии Армении (РПА) в выборах 2026 года, отметил, что окончательного решения пока нет.
«Посмотрим, всё зависит от ситуации. Пока не хочу делать выводы, но мы своевременно объявим о своём участии», — сказал он в интервью «Aysor.am ».
Эти слова прозвучали в ответ на вопрос, будет ли РПА участвовать в выборах, если попытка импичмента премьер-министра Никола Пашиняна окажется безуспешной.
Комментируя заявление второго президента Роберта Кочаряна о том, что его команда и группа бизнесмена Самвела Карапетяна имеют шанс пройти в парламент, Саргсян отметил, что ещё не смотрел пресс-конференцию и не может давать оценок. «Честно говоря, у меня не было времени посмотреть, поэтому не могу выразить мнение», — добавил он.
Напомним, депутаты оппозиционных фракций «Честь имею» и «Армения» передали свои подписи для внесения проекта о недоверии премьеру. Для его принятия требуется 54 голоса, в то время как у оппозиции есть лишь 34, поэтому им необходимо поддержка не менее 20 депутатов от правящей партии.