ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը դատական նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով իր պաշտոնավարման տարիներին արցախյան հարցի շուրջ բանակցություններին, ասել է, որ բանակցային գործընթացում Ալմաթիի հռչակագիրն ունեցել է զրոյական դերակատարություն։
Նա հավելել է, որ ույնիսկ ադրբեջանցիները չէին համարձակվում այդպիսի արգումենտ բերել, գրում է Panorama.am-ը։
«Զրոյական։ Նույնիսկ ադրբեջանցիները չէին համարձակվում այդպիսի արգումենտ բերել։ Բա եթե այն ժամանակից ամեն ինչը որոշված էր, էլ ինչի՞ է Մինսկի խումբ ստեղծվել, ինչո՞ւ երեք համանախագահները 5 անգամ հայտարարել են, թե ինչպես գործընթացը կլինի։ Լավ, բա եթե լուծված էր, մենք շահագրգռված էինք բանակցություններին մասնակցել, բա ադրբեջանական կողմն ինչի՞ էր գալիս բանակցություններին մասնակցելու», – ասել է Սերժ Սարգսյանը։
Փաշինյանն արցախյան հակամարտության լուծման հարցում հղում է անում Ալմաթիի հռչակագրին, ասում է՝ 1991 թվականից այս հարցը լուծված էր:
Փաշինյանը 2022–ի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում մասնակցեց Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի մասնակցությամբ քառակողմ հանդիպում կայացավ։ Հանդիպման ժամանակ ՀՀ–ն ու Ադրբեջանը հաստատեցինիրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրին, որոնց միջոցով երկու կողմերն էլ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը:

Перед началом судебного заседания третий президент Армении Серж Саргсян в беседе с журналистами заявил, что во время его президентства Алма-Атинская декларация не играла никакой роли в переговорном процессе по Карабаху.
«Роль была нулевая. Даже азербайджанцы не осмеливались приводить такой аргумент. Если всё было решено тогда, зачем создавалась Минская группа, почему три сопредседателя пять раз объявляли, как будет идти процесс? Если всё было решено, почему обе стороны продолжали участвовать в переговорах?» — сказал Саргсян, передаёт Panorama.am .
Напомним, премьер-министр Никол Пашинян утверждает, что вопрос Карабаха был решён ещё в 1991 году в рамках Алма-Атинской декларации, которая закрепляла взаимное признание территориальной целостности новых независимых государств бывшего СССР.
Саргсян подчеркнул, что при его руководстве ни армянская, ни азербайджанская стороны не ссылались на этот документ в процессе переговоров.