8 Հոկտեմբեր 2025 - 06:30 AMT
Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Արամ Գրիգորյանը որոշում է կայացրել վարույթ ընդունել Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ինչպես նաև Ալեքսան Ալեքսանյանի և Վալերի Նարիմանյանի նկատմամբ Դատախազության կողմից ներկայացված գույքի բռնագանձման հայցը։
Ըստ դատական որոշման՝ Սարգսյանը, Նարիմանյանը և Ալեքսանյանը ճանաչվել են որպես գույքային պատասխանողներ, և հայցի ապահովման նպատակով դատարանը սահմանել է արգելանք նրանց պատկանող գույքի նկատմամբ, հայտնում է Factor.am-ը։
Նախորդ դատական նիստում հանրային մեղադրողը պահանջ էր ներկայացրել Սերժ Սարգսյանից բռնագանձել մոտ 4 միլիարդ դրամի գույք։
Մեղադրական եզրակացության համաձայն՝ Սարգսյանը, գտնվելով պաշտպանության նախարարի պաշտոնում 2000 թվականի մայիսի 20-ից մինչև 2007 թվականի ապրիլի 4-ն ընկած ժամանակահատվածում, օգտագործելով իր դիրքը, նախարարության հաշվեկշռում հաշվառված և իր պաշտոնական լիազորություններով վստահված անշարժ գույքերը, որոնք գտնվում են Երևանի Ծովակալ Իսակովի պողոտայում և «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնին հարող տարածքներում, օտարել է շուկայականից զգալիորեն ցածր արժեքով՝ փոխանցելով դրանք իր շրջապատի անձանց, ենթականերին, պետական համակարգի տարբեր պաշտոնյաների և այլ ֆիզիկական անձանց։ Այդ գործողությունների արդյունքում, ըստ մեղադրանքի, նա 15 դրվագով հափշտակություն է իրականացրել վատնման եղանակով և ևս 2 դրվագով՝ յուրացման եղանակով՝ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի վնաս։
Գործի հարուցումից հետո Գլխավոր դատախազությունը և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ իրենց ելույթներում, ընդգծել են, որ օտարվել են նաև «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնին պատկանող հողամասերը։ Սերժ Սարգսյանը չի ընդունել իրեն ներկայացված մեղադրանքը։

Судья Антикоррупционного суда Армении Арам Григорян принял к производству иск Генеральной прокуратуры о конфискации имущества у третьего президента Армении Сержа Саргсяна, а также у Алексана Алексаняна и Валерия Нариманяна, сообщает Factor.am .
Согласно судебному решению, Саргсян, Нариманян и Алексанян признаны имущественно ответственными лицами, и в целях обеспечения иска суд наложил арест на принадлежащее им имущество.
На предыдущем судебном заседании государственный обвинитель потребовал конфисковать у Сержа Саргсяна имущество на сумму около 4 миллиардов драмов.
Согласно обвинительному заключению, с 20 мая 2000 года по 4 апреля 2007 года, находясь на посту министра обороны, Саргсян использовал своё положение, чтобы распорядиться недвижимостью, находившейся на балансе министерства, в том числе участками по проспекту Адмирала Исакова в Ереване и прилегающими к военному пантеону «Ераблур». Имущество отчуждалось по ценам, значительно ниже рыночных, и передавалось лицам из его окружения, подчинённым, представителям властных структур и другим физическим лицам. В результате, по версии обвинения, он совершил 15 эпизодов хищений путём растраты и 2 эпизода — путём присвоения, причинив государству особо крупный ущерб.
После возбуждения дела Генеральная прокуратура и премьер-министр Никол Пашинян в своих заявлениях подчеркнули, что в числе отчужденных участков были и земли, принадлежащие военному пантеону «Ераблур». Серж Саргсян не признает предъявленные ему обвинения.