8 Հոկտեմբեր 2025 - 07:34 AMT
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում իրականացվող քրեական վարույթի նախաքննության արդյունքում բացահայտվել են փաստեր, ըստ որոնց՝ «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ի նախկին գլխավոր ինժեները, համագործակցելով այլ անձանց հետ, նախնական համաձայնությամբ իրականացրել է առանձնապես խոշոր չափերի հափշտակություն։
Ըստ նախաքննական մարմնի տվյալների՝ 2021 թվականի ապրիլի 30-ին կնքվել է վճարովի ծառայությունների մատուցման պայմանագիր Մետրոպոլիտենի և մի քանի անձանց միջև, որի համաձայն վերջիններս պարտավորվել են Մետրոպոլիտենի հավաքակայանում իրականացնել վագոնների հիմնանորոգման և արդիականացման աշխատանքներ։
Պայմանագրով սահմանված ծառայությունների դիմաց ութ անձի փոխանցվել է ընդհանուր 20 մլն 710 հազար ՀՀ դրամ։ Սակայն նախաքննությամբ պարզվել է, որ նշված ութ հոգուց բաղկացած խումբը ձևավորվել է հենց Մետրոպոլիտենի նախկին գլխավոր ինժեների նախաձեռնությամբ, և այս անձինք ոչ միայն Մետրոպոլիտենի աշխատակից չեն եղել, այլև նախկինում որևէ առնչություն չեն ունեցել վերոնշյալ աշխատանքների հետ։
Նախկին գլխավոր ինժեները, փորձելով թաքցնել աշխատանքների չկատարման փաստը, հավաստիացրել է Մետրոպոլիտենի ղեկավարությանը, թե իբր այդ անձինք վերանորոգման աշխատանքներն իրականացնելու են աշխատանքային օրվա ավարտից՝ ժամը 18:00-ից հետո։
Սակայն իրականում նրանք երբևէ չեն այցելել հավաքակայան և որևէ աշխատանք չեն կատարել, բայց պայմանագրով նախատեսված գումարները լիարժեք ստացել են։
Մետրոպոլիտենի նախկին գլխավոր ինժեները, օգտվելով «Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտեն» ՓԲԸ-ում ունեցած իր պաշտոնական դիրքից և հեղինակությունից, նախնական համաձայնության է եկել ութ անձի հետ և, ըստ նախաքննության ընթացքում պարզված տվյալների, Մետրոպոլիտենից խարդախության միջոցով յուրացրել է առանձնապես խոշոր չափի՝ 20 միլիոն 710 հազար դրամ գումար։
Քննչական մարմինը նրա գործողություններում պարզել է առանձնապես խոշոր չափերով կատարված խարդախության առերևույթ նշաններ, ինչի հիման վրա նախկին գլխավոր ինժեների նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի հատկանիշներով։
Ութ անձի նկատմամբ հարուցվել է քրեական վարույթ՝ նույն հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ խոշոր չափերով խարդախություն կատարելու հիմքով։
Նախկին ինժեների նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, և որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանք։
Նախաքննության ընթացքում պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 5 միլիոն 47 հազար դրամը, իսկ վեց անձի գույքի վրա դրվել է արգելանք՝ նրանց մեղսագրվող արարքով հասցված վնասի չափով։
Նշված վեց անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ փոխանցվել է դատավարական վերահսկողություն իրականացնող դատախազին։

Следственным комитетом Армении выявлены факты крупного мошенничества, совершенного бывшим главным инженером ЗАО «Ереванский метрополитен имени Карена Демирчяна» в сговоре с восемью другими лицами.
По данным следствия, 30 апреля 2021 года между Метрополитеном и рядом граждан был заключен договор на проведение капитального ремонта и модернизацию вагонов. За услуги восьми лицам было выплачено в общей сложности 20 миллионов 710 тысяч драмов.
Однако выяснилось, что эта группа была сформирована по инициативе бывшего инженера. Указанные лица не являлись сотрудниками метро и ранее не имели отношения к подобным работам.
Чтобы скрыть факт отсутствия ремонта, инженер заверил руководство, что работы будут проводиться после окончания рабочего дня, с 18:00. На деле исполнители никогда не появлялись на объекте и не выполнили ни одного задания, но полностью получили оговоренные суммы.
Следствием установлено, что бывший инженер, используя служебное положение, совместно с группой реализовал схему мошенничества на особо крупную сумму.
В его действиях усмотрены признаки преступления, предусмотренного частью 3 пункта 3 статьи 255 УК РА. В отношении него возбуждено уголовное преследование и объявлен розыск. В качестве меры пресечения избран арест.
В отношении восьми фигурантов возбуждено дело по части 2 пунктам 1 и 3 той же статьи — за мошенничество в крупном размере по предварительному сговору.
В ходе следствия возмещен ущерб в размере 5 миллионов 47 тысяч драмов, а имущество шести подозреваемых арестовано в рамках размера причинённого ущерба.
Уголовное дело в отношении шести лиц с обвинительным заключением направлено прокурору для осуществления процессуального надзора.
Уведомление: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не будет доказана в установленном законом порядке вступившим в силу приговором суда.