8 Հոկտեմբեր 2025 - 08:01 AMT
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի հանձնարարությամբ՝ հոկտեմբերի 7-ին ՄԻՊ աշխատակազմի ներկայացուցիչներն այցելություն են կատարել ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» և «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկներ։
Այցի շրջանակում տեղի են ունեցել մի շարք փակ հանդիպումներ, որոնց թվում՝ խորհրդապահական զրույց է կայացել նաև Արսեն Ղուկասյանի հետ, հայտնում է ՄԻՊ գրասենյակը։
Այցի ընթացքում ուսումնասիրվել են ազատազրկված անձանց իրավունքների պաշտպանությունը, այդ թվում՝ առողջության պահպանման պայմանները, ինչպես նաև պահման ընդհանուր պայմանները և դրանից բխող հարցերը։
Հանդիպումների ընթացքում կալանավայրերում պահվող անձինք բարձրացրել են մի շարք խնդիրներ, որոնք քննարկվել են համապատասխան քրեակատարողական հիմնարկների ղեկավար կազմի և «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի պատասխանատուների հետ։
Այցերի մանրամասները պահվում են գաղտնիության պայմաններում և չեն հրապարակվելու։
Տեղեկացվում է, որ այցերի արդյունքներն ամփոփվելու են, և արձանագրված խնդիրների վերաբերյալ պարզաբանումներ են պահանջվելու համապատասխան պետական մարմիններից։

8 Октябрь 2025 - 08:33 AMT
7 октября представители аппарата Защитника прав человека Армении по поручению омбудсмена Анаит Манасян посетили уголовно-исполнительные учреждения «Нубарашен» и «Вардашен».
В рамках визита состоялся ряд закрытых встреч, включая конфиденциальную беседу с Арсеном Гукасяном, сообщает офис омбудсмена.
Во время посещения были изучены вопросы защиты прав лиц, лишенных свободы, включая условия охраны здоровья, общий режим содержания и вытекающие из этого проблемы.
Заключенные подняли ряд вопросов, которые были обсуждены с руководством учреждений и ответственными лицами Центра пенитенциарной медицины.
Детали визита остаются конфиденциальными и не подлежат разглашению.
Офис омбудсмена сообщил, что по итогам визитов будет составлено обобщение, а по зафиксированным проблемам направлены запросы разъяснений в соответствующие государственные органы.