8 Հոկտեմբեր 2025 - 08:39 AMT
Վանաձորի պետական համալսարանի ռեկտորի պաշտոնում ընտրվել է մաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր Արմեն Ծատուրյանը՝ մրցույթի ընթացքում հաղթելով գործող ռեկտոր Ռուստամ Սահակյանին։
Թափուր պաշտոնի համար մրցույթին մասնակցել է 2 թեկնածու՝ գործող ռեկտոր, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր Ռուստամ Սահակյանը և Արմեն Ծատուրյանը։ Հոգաբարձուների խորհրդի 13 անդամ քվեարկել է Ծատուրյանի օգտին, մինչդեռ Սահակյանը ստացել է 5 ձայն, հայտնում է Panorama.am-ը։
Panorama.am-ը ավելի վաղ հայտնել էր, որ Լոռու նախկին մարզպետ, ներկայում ՆԳ փոխնախարար Արամ Ղազարյանն ակտիվորեն համոզել է Արմեն Ծատուրյանին առաջադրել իր թեկնածությունը՝ նրան աջակցություն խոստանալով։ Վերջինս ղեկավարում է Վանաձորի «Էվրիկա» ավագ դպրոցը՝ մասնագիտացած մաթեմատիկայի և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ։ Նա Ջոն Կիրակոսյանի անվան դպրոցի ֆիզիկայի կալանավորված ուսուցիչ Ա. Ծատուրյանի հարազատ եղբայրն է։
ԿԳՄՍ նախկին նախարար Արայիկ Հարությունյանը 2020 թվականին ողջունել էր Սահակյանի նշանակումը՝ նրան ներկայացնելով որպես արտասահմանից վերադարձած փորձառու մասնագետ։ Նա իր ֆեյսբուքյան էջում հրապարակած տեսանյութում նշել էր. «Դրսից ռեկտոր է եկել». «Երկար տարիներ Հայաստանի սահմաններից դուրս իր գործունեությունը ծավալած Ռուստամ Սահակյանը, ով անընդհատ փորձ է արել վերադառնալ հայրենի Վանաձոր և դրսում կուտակած իր փորձը ծառայեցնել Հայրենիքին, երեկ ընտրվել է Վանաձորի պետական համալսարանի ռեկտոր»։

Доктор физико-математических наук Армен Цатурян избран ректором Ванадзорского государственного университета, обойдя действующего ректора, доктора технических наук Рустама Сааакяна, сообщает Panorama.am .
В конкурсе на вакантную должность участвовали два кандидата. По итогам голосования попечительского совета Цатурян получил 13 голосов, а Саакян — 5.
Ранее http://Panorama.am сообщала, что бывший губернатор Лорийской области, а ныне заместитель министра внутренних дел Арам Казарян активно убеждал Цатуряна выдвинуть свою кандидатуру и пообещал поддержку. Цатурян возглавляет ванадзорскую школу «Эврика», специализирующуюся на углублённом преподавании математики и естественных наук. Он является братом арестованного учителя физики А. Цатуряна из школы имени Джона Киракосяна.
Напомним, что в 2020 году бывший министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян приветствовал назначение Саакяна, назвав его опытным специалистом, вернувшимся из-за рубежа. В опубликованном видео он отметил: «Приехал ректор из-за границы… Рустам Саакян, который долгое время работал за пределами Армении и стремился вернуться в родной Ванадзор, вчера был избран ректором Ванадзорского государственного университета».