Փաստաբան Տաթև Սողոյանը հայտարարել է, որ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխված անհետ կորածի հարազատ Արսեն Ղուկասյանի կյանքին վտանգ է սպառնում։
Փաստաբանը նշել է, որ վարույթն իրականացնող մարմնին անմիջապես ներկայացվել է Ղուկասյանի հիվանդության պատմությունը և հաշմանդամության կարգը, սակայն դատարանը անտեսել է այդ փաստերը՝ ընտրելով կալանավորումը որպես խափանման միջոց, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով՝ դա ուղղակիորեն հակասում է կառավարության որոշմանը, որովհետև ոչ թե մեկ, այլ մի քանի կետով ունի այնպիսի հիվանդություններ, որոնք անհամատեղելի են կալանքի կրման պայմանների հետ։
«Ղուկասյանն ունի սրտի իշեմիկ հիվանդություններ՝ քրոնիկ կորոնար համախտանիշ, մի քանի անգամ տարել է սրտամկանի ինֆարկտ, 3 անգամ ստենտավորվել է, սրտի աշխատանքն ապահովելու համար տեղադրվել է աջակցող սարք, և զարկերակային ճնշումը շատ բարձր ռիսկի է (2-րդ փուլ)։ Ձերբակալման օրը՝ հոկտեմբերի 6–ին, շտապօգնության խումբն արձանագրել է, որ Ղուկասյանն ունի գանգատ, քանի որ միջադեպի ժամանակ ստացել է հարված կրծքավանդակի շրջանում, որի հետևանքով սրտի դեֆիբիլյատոր սարքը հնարավոր է վնասվել է։ Նրան ցուցված է եղել անհապաղ դիմել բուժօգնության այն բուժհաստատություն, որտեղ կատարվել է սարքի տեղադրումը դրա անսարքությունը ժխտելու նպատակով, ինչը մինչ այս պահը չի իրականացվել։ Այսինքն` այս պահին գործ ունենք խիստ ռիսկային իրավիճակի հետ, երբ մարդու կյանքին վտանգ է սպառնում»,– ասել է նա։
Փաստաբան Տաթև Սողոյանը հավելել է, որ թե՛ ձերբակալման, թե՛ կալանավորման օրը շտապօգնությունը արձանագրել է Արսեն Ղուկասյանի մոտ բարձր ճնշում։ Նա ներկայում զբաղված է բժշկական փաստաթղթերն ու միջնորդությունները համապատասխան մարմիններին ուղղելով՝ նպատակ ունենալով հնարավորինս արագ ապահովել Ղուկասյանի ազատումը և նրա տեղափոխումը բուժհաստատություն՝ առողջական վիճակի մանրակրկիտ ստուգման համար։
Հոկտեմբերի 6-ին հաղորդվել էր, որ ձերբակալվել են անհետ կորած զինծառայողների հարազատներից Ապիջան Սարգսյանը և Արսեն Ղուկասյանը։ Հետագայում հայտնի է դարձել, որ Սարգսյանը ազատ է արձակվել, իսկ Ղուկասյանը մնացել է կալանքի տակ։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել սեպտեմբերի 29-ին Պաշտպանության նախարարության շենքի մոտ տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ընթացքում խուլիգանության և պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական գործունեությանը խոչընդոտելու հոդվածներով։ Հոկտեմբերի 7-ին դատարանը նրան մեկ ամսով կալանավորել է։

Адвокат Татев Согоян заявила, что состояние Арсена Гукасяна, переведённого в тюрьму «Нубарашен», критическое и требует немедленной госпитализации.
По информации Sputnik Армения, адвокат подчеркнула, что медицинские документы и сведения об инвалидности были сразу переданы следственным органам, однако суд проигнорировал эти данные и избрал арест в качестве меры пресечения. Это, по её словам, противоречит постановлению правительства, так как у Гукасяна есть заболевания, несовместимые с содержанием под стражей.
«У Гукасяна ишемическая болезнь сердца, хронический коронарный синдром, несколько перенесённых инфарктов, трижды проводилось стентирование. Для поддержания работы сердца ему установлен имплант, при этом диагностирована гипертония второй степени», — сообщила Согоян.
Она отметила, что 6 октября, в день задержания, скорая помощь зафиксировала удар в область груди, из-за чего мог быть повреждён установленный дефибриллятор. Медики указали на необходимость немедленно доставить его в клинику, где проводилась операция, чтобы проверить исправность устройства, однако это до сих пор не сделано.
«Сейчас мы имеем крайне опасную ситуацию, угрожающую жизни человека», — подчеркнула адвокат.
По её словам, повышенное давление фиксировалось как в день ареста, так и в день суда. Защита направляет медицинские документы и ходатайства в компетентные органы, добиваясь освобождения Гукасяна и его перевода в больницу для тщательного обследования.
6 октября были задержаны родственники пропавших без вести военнослужащих Апиджан Саргсян и Арсен Гукасян. Позже Саргсян был освобожден, а Гукасян остался под арестом. Ему предъявлены обвинения в хулиганстве и воспрепятствовании деятельности должностного лица во время акции протеста у здания Минобороны 29 сентября. 7 октября суд постановил арестовать его на один месяц.