8 Հոկտեմբեր 2025 - 12:31 AMT
Հոկտեմբերի 6-ի դրությամբ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով է դիմել 6 քաղաքական ուժ՝ Վաղարշապատի ընտրությունների համար օգտահաշիվ ստանալու նպատակով։
ԿԸՀ խոսնակ Սեդա Ղուկասյանն ասել է, որ այդ ուժերն են «Հայաստանի շնորհապետական», «Հայրենիք», «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Ազատ դեմոկրատներ», «Մայր Հայաստան», «Ժառանգություն» կուսակցությունները և «Հաղթանակ» դաշինքը, որը ձևավորվել է ՝ «Առաջ» աջակենտրոն կուսակցություն և ՀՅԴ-ի միավորմամբ, հայտնում է Factor.am-ը։
«Կուսակցությունները, ինչպես ընտրական գործընթացներում ներգրավված սյուբեկտները, հավատարմագրվում են էլեկտրոնային եղանակով։ Կուսակցությունները դիմում են ԿԸՀ-ին օգտահաշիվ ստանալու համար, այս օգտահաշիվների միջոցով ուժերը հետագայում լրացնում են իրենց ընտրական ցուցակները»,-ասաց ԿԸՀ խոսնակը։
Սեդա Ղուկասյանի փոխանցմամբ՝ կուսակցությունները օգտահաշվի համար ԿԸՀ կարող են դիմել մինչև հոկտեմբերի 12-ը, իսկ այդ օրվանից մինչև 17-ը ներառյալ իրականացվելու է ընտրություններին մասնակցող ուժերի գրանցումը։
Մինչ այս պահը հայտնի է, որ ՔՊ-ն Վաղարշապատի ընտրություններին առաջադրելու է համայնքապետի պաշտոնակատար, նախկին պատգամավոր ՔՊ-ական Արգիշտի Մեխակյանի թեկնածությունը։
Արթուր Վանեցյանի ղեկավարած «Հայրենիք» կուսկացությունն առաջադրում է բանաստեղծ-հրապարակախոս Խաչիկ Մանուկյանին։ Երեկ հայտնի դարձավ, որ Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը աջակցում է Վանեցյանի թեկնածուին։ Արամ Սարգսյանի ղեկավարած «Հանրապետություն» կուսակցության թեկնածուն քաղաքագետ Հարություն Մկրտչյանն է։
«Հաղթանակ» դաշինքն առաջադրել է ՀՊՏՀ-ի նախկին պրոռեկտոր Սևակ Խաչատրյանին։ Մյուս ուժերը դեռ թեկնածու առաջադրելու մասին չեն հայտարարել։
ԿԸՀ-ին օգտահաշվի համար դիմած քաղաքական ուժերը կարող են նաև չմասնակցել ընտրություններին։
Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ համայնքի այն քաղաքացիները, ովքեր ունեն ընտրելու իրավունք, կարող են ծանոթանալ իրենց տվյալներին ՆԳ նախարարության պաշտոնական կայքի «Ընտրություններ» բաժնի միջոցով, ինչպես նաև Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ՏԻՄ 16․11․25 ընտրողների ռեգիստրի և ընտրողների ցուցակների բաժիններում։

8 Октябрь 2025 - 13:53 AMT
По состоянию на 6 октября шесть партий и один политический блок подали заявки в Центральную избирательную комиссию Армении для получения учетной записи с целью участия в выборах в Вагаршапате.
Как сообщила пресс-секретарь ЦИК Седа Гукасян, заявки на регистрацию подали партии «Процветающая Армения», «Родина», «Гражданский договор», «Свободные демократы», «Мать Армения», «Наследие», а также блок «Победа», сформированный партиями «Вперед» и АРФД, передаёт Factor.am .
«Политические партии, как субъекты избирательного процесса, аккредитуются в электронном формате. Они подают заявку в ЦИК для получения учетной записи, через которую впоследствии формируют свои избирательные списки», — пояснила Гукасян.
По её словам, партии могут подавать заявки на получение учетной записи до 12 октября, а с 12 по 17 октября включительно будет проходить регистрация политических сил, участвующих в выборах.
На данный момент известно, что партия «Гражданский договор» выдвинет на пост главы Вагаршапатской общины действующего и.о. мэра и бывшего депутата от этой партии Аргишти Мехакяна.
Партия «Родина» под руководством Артура Ванецяна выдвигает поэта и публициста Хачика Манукяна. Накануне стало известно, что бывший командующий Армией обороны Арцаха Самвел Бабаян поддерживает кандидатуру Манукяна. Партия «Республика» во главе с Арамом Саргсяном выдвигает политолога Арутюна Мкртчяна.
Блок «Победа» выдвинул в кандидаты бывшего проректора Армянского государственного экономического университета Севака Хачатряна. Остальные политические силы пока не представили своих кандидатов.
Следует отметить, что политические силы, подавшие заявку на учетную запись в ЦИК, могут в итоге отказаться от участия в выборах.
Граждане Вагаршапатской общины Армавирской области, обладающие избирательным правом, могут проверить свои данные на официальном сайте Министерства внутренних дел в разделе «Выборы», а также в реестре и списках избирателей на сайте ЦИК.