9 Հոկտեմբեր 2025 - 10:24 AMT
Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 12,500 մարդ ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն։ Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը, տեղեկացնում է Spuntik Արմենիան։
«Հոկտեմբերի 1-ի տվյալով` Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված 19,246 անձ դիմել է ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար։ ՀՀ նախագահի հրամանագրով քաղաքացիություն է շնորհվել 12,564 անձի»,- հայտնեցին գերատեսչությունից։
Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ սեպտեմբերի 26-ի դրությամբ ՀՀ քաղաքացիություն է շնորհվել նաև 6778 անչափահասի՝ այն հիմքով, որ նրանց ծնողները ստացել են ՀՀ քաղաքացիություն։
Ընդհանուր առմամբ ՀՀ քաղաքացիություն է տրվել մոտ 20 հազար արցախցու, ներառյալ երեխաներին։
Սեպտեմբերի 5-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում ՀՀ ՆԳ նախարարի տեղակալ Արմեն Ղազարյանը հիշեցրել է՝ Լեռնային Ղարաբաղից տեղափոխված անձանց համար քաղաքացիություն ստանալու գործընթացն իրականացվում է պարզեցված ընթացակարգով։ Նրա տեղեկացմամբ՝ եթե սովորաբար քաղաքացիություն ստանալը տևում է առնվազն 90 օր, ապա ԼՂ բնակիչների դեպքում այդ ժամկետը չի անցնում 2 ամսից։
ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության տվյալներով՝ 2023 թվականի սեպտեմբերից հետո Արցախից բռնի տեղահանվել է 115,365 մարդ։

Свыше 12,500 человек, вынужденно переселившихся из Нагорного Карабаха, уже получили гражданство Армении. Об этом сообщила Служба миграции и гражданства Министерства внутренних дел Армении, передаёт Sputnik Армения.
«По состоянию на 1 октября от перемещённых из Нагорного Карабаха лиц поступило 19,246 заявлений на получение гражданства. Указами президента гражданство было предоставлено 12,564 лицам», — сообщили в ведомстве.
Кроме того, 6,778 несовершеннолетних также получили гражданство на основании того, что один или оба родителя уже стали гражданами Армении.
В общей сложности, включая детей, гражданство Армении получили почти 20,000 переселенцев из Арцаха.
Заместитель министра внутренних дел Армении Армен Газарян напомнил на заседании парламентской комиссии 5 сентября, что процесс предоставления гражданства для переселенцев проводится по упрощённой процедуре. В то время как стандартное оформление занимает минимум 90 дней, для бывших жителей НК этот срок не превышает двух месяцев.
По данным Службы миграции и гражданства МВД Армении, после сентября 2023 года из Нагорного Карабаха были вынужденно перемещены 115,365 человек.