9 Հոկտեմբեր 2025 - 12:35 AMT
Բրյուսելում ընթացող «Համաշխարհային դարպասներ» երկրորդ միջազգային համաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Լյուքսեմբուրգի վարչապետ Լյուկ Ֆրիդենի հանդիպումը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին վերաբերող մի շարք հարցեր՝ հատկապես շեշտելով առևտրատնտեսական ոլորտում կապերի ակտիվացման անհրաժեշտությունը։
Նրանք նաև մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունների շուրջ։
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին՝ ընդգծելով տարածաշրջանում կայունության և համագործակցության ամրապնդման կարևորությունը։

9 Октябрь 2025 - 14:29 AMT
В рамках второго международного форума «Глобальные ворота» в Брюсселе состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна с премьер-министром Люксембурга Люком Фриденом.
Стороны обсудили вопросы, касающиеся двусторонней повестки, особо подчеркнув необходимость активизации торгово-экономических связей.
Они также обменялись мнениями по поводу возможных направлений развития отношений между Арменией и Европейским союзом.
Отдельное внимание было уделено мирному процессу между Арменией и Азербайджаном. Лидеры подчеркнули важность укрепления стабильности и сотрудничества в регионе.
Пашинян находится в Брюсселе с рабочим визитом для участия в форуме Global Gateway. Далее он отправится в Душанбе для участия в саммите СНГ.