9 Հոկտեմբեր 2025 - 14:07 AMT
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը հայտնել է, որ 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ծանր կորուստներ կրած Արսեն Ղուկասյանը, ում եղբայրը զոհվել է, իսկ եղբոր որդին մինչ օրս անհետ կորած է համարվում, ոչ միայն կալանավորվել է, այլև բանտում շարունակում է ճնշումների ենթարկվել։
«Այս ճնշումն առաջին հերթին արտահայտվում է նրանով, որ նրան անազատության մեջ պահում են բազմաթիվ հիվանդությունների պայմաններում, ինչը, ըստ էության, կարելի է դիտարկել որպես խոշտանգում:
Երկրորդ, նրան այցելելու հնարավորությունը խիստ սահմանափակ է և, օրինակ, պատգամավորները տեսակցելու ու նրա հետ կապված խնդիրներին ծանոթանալու հնարավորություն չունեն։
5 տարի մարդկանց «ֆռցրել» են, իրենց հարազատների հետ կապված որևէ տեղեկատվություն չեն տվել, քննիչ հանձնաժողովի զեկույցն այդպես էլ չեն հանրայնացրել, քննչականը «դեռ աշխատում է», իսկ մարդկանց պարզապես խելագարության են հասցրել:
Ու քննիչների, դատախազների, դատավորների, քաղաքական պատասխանատուների բանտում հայտնվելու փոխարեն այնտեղ են հայտնվում արդարություն փնտրող քաղաքացիները»,-ասվում է գրառման մեջ։
Փաստաբան Տաթև Սողոյանը հայտարարել է, որ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ տեղափոխված անհետ կորածի հարազատ Արսեն Ղուկասյանի կյանքին վտանգ է սպառնում։
Հոկտեմբերի 6-ին հաղորդվել էր, որ ձերբակալվել են անհետ կորած զինծառայողների հարազատներից Ապիջան Սարգսյանը և Արսեն Ղուկասյանը։ Հետագայում հայտնի է դարձել, որ Սարգսյանը ազատ է արձակվել, իսկ Ղուկասյանը մնացել է կալանքի տակ։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել սեպտեմբերի 29-ին Պաշտպանության նախարարության շենքի մոտ տեղի ունեցած բողոքի ակցիայի ընթացքում խուլիգանության և պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական գործունեությանը խոչընդոտելու հոդվածներով։ Հոկտեմբերի 7-ին դատարանը նրան մեկ ամսով կալանավորել է։

9 Октябрь 2025 - 14:54 AMT
Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян сообщил, что Арсен Гукасян, потерявший брата в 44-дневной войне и до сих пор ищущий пропавшего племянника, продолжает испытывать давление в тюрьме.
По словам Абрамяна, Гукасян страдает от множества заболеваний, однако его продолжают удерживать в заключении. «Это можно расценивать как форму пытки. Кроме того, его возможность на свидания крайне ограничена, и, например, депутаты не могут встретиться с ним или ознакомиться с его ситуацией», — написал Абрамян в Facebook.
Он также обвинил власти в бездействии по делу пропавших военнослужащих: «Пять лет людей обманывают, не предоставляют информацию, доклад следственной комиссии не опубликован, следствие "всё ещё работает". В итоге вместо следователей, прокуроров и судей в тюрьмах оказываются граждане, ищущие справедливость».
Ранее адвокат Татев Согоян сообщила, что жизни Гукасяна, находящегося в колонии «Нубарашен», угрожает опасность.
6 октября стало известно, что Арсен Гукасян и Апиджан Саргсян, родственники пропавших без вести военнослужащих, были задержаны во время акции протеста у здания Минобороны. Позже Саргсян был освобождён, а Гукасян остался под арестом. Ему предъявлены обвинения в хулиганстве и воспрепятствовании деятельности должностного лица во время акции 29 сентября.