10 Հոկտեմբեր 2025 - 06:45 AMT
Արցախցի պատգամավոր Դավիթ Գալստյանի խափանման միջոցը փոխվել է` տնային կալանք և 5 մլն դրամ գրավի: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է «Պաիտվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Դավիթին «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում այսօր առավոտյան էի տեսակցել և չթաքցնեմ, որ հոգուս խորքում նման հույս ունեի:
Ուրախ եմ, որ թեև բազմաթիվ սահմանափակումներով, այնուամենայնիվ Դավիթը տանը կլինի` ընտանիքի կողքին:
Առհասարակ քրեակատարողական հիմնարկներ գնալն այս իշխանության ժամանակահատվածում ընդդիմադիր պատգամավորների աշխատանքային առօրյան է դարձել:
Երեկ էլ Շիրակի թեմի առաջնորդին էի այցի գնացել: Սրբազանի հետ ժամերով, օրերով խոսելու նյութ կա` պարզ մարդկային հարաբերությունից մինչև թեժ քաղաքական թեմաներ:
Եվ որքան էլ Սրբազանն իր տեսակին համահունչ պինդ և խարիզմատիկ կերպար է, դժվար է համակերպվել և´ իր, և´ Բագրատ Սրբազանի բանտում գտնվելու հանգամանքի հետ:
Ազատություն բոլոր քաղբանտարկյալներին:
ՀԳ. Գրառումս նոր էի հրապարակել, երբ ինձ գնդապետ Մախսուդյանի որդին զանգեց և տեղեկացրեց, որ վերաքննիչ դատարանը նաև Մախսուդյանի խափանման միջոցն է փոխել` կրկին տնային կալանքի ռեժիմով»,-ասվում է գրառման մեջ։
Գալստյանն անցնում է «Սրբազան պայքարի» գործով։ Ըստ ՔԿ–ի՝ «Սրբազան պայքար» շարժման մասնակիցները և ղեկավարները պլանավորել էին ՀՀ-ում իրականացնել ահաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ։

10 Октябрь 2025 - 07:00 AMT
Мера пресечения в отношении депутата из Арцаха Давида Галстяна изменена: теперь он находится под домашним арестом с залогом в размере 5 миллионов драмов. Об этом сообщил секретарь фракции «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в Facebook.
«Сегодня утром я навестил Давида в уголовно-исполнительном учреждении «Вардашен» и, признаться, глубоко внутри надеялся на такой исход.
Рад, что несмотря на все ограничения, Давид теперь будет дома, рядом с семьей.
Вообще, посещение тюрем при нынешней власти стало частью повседневной работы оппозиционных депутатов.
Вчера, например, я навестил главу Ширакской епархии. Со ним можно говорить часами — от простых человеческих тем до острых политических вопросов.
И каким бы ни был архиепископ Микаэл стойким и харизматичным, как ему и свойственно, тяжело смириться с тем, что он и Баграт Србазан находятся в тюрьме.
Свободу всем политическим заключённым.
P.S. Я только что опубликовал этот пост, когда мне позвонил сын полковника Махсудяна и сообщил, что Апелляционный суд также изменил меру пресечения для его отца на домашний арест», — говорится в сообщении.