10 Հոկտեմբեր 2025 - 13:05 AMT
Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ Հայ-ռուսական համալսարանի ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է, որ Ռուսաստանը կողմ է, որպեսզի մինչև տարեվերջ անցկացվի «3+3» խորհրդատվական տարածաշրջանային հարթակի չորրորդ նախարարական հանդիպումը։
«Մենք Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև շփումների մեջ ենք, որովհետև հերթականության հարց կա։ Այսինքն՝ և՛ հայկական, և՛ ադրբեջանական կողմերը պատրաստ են նման նիստ անցկացնել իրենց երկրներում, միայն պետք է համաձայնեցնել հերթականության կարգը։ Մենք, բնականաբար, ամեն կերպ օժանդակում ենք դրան», – ասել է դիվանագետը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Կոպիրկինը նշել է, որ հարթակի բոլոր մասնակիցները՝ այդ թվում Թուրքիան և Իրանը, ձևաչափն արդյունավետ ու պահանջված են համարում։ Նրա խոսքով՝ նման ձևաչափը հնարավորություն է տալիս, որպեսզի հենց տարածաշրջանի երկրները լինեն խնդրի լուծման հիմնական դերակատարները։
«Սա մեր սկզբունքային դիրքորոշումն է։ Իհարկե, երրորդ երկրների մասնակցությունը կարող է արժեքավոր լինել, բայց այն պետք է կառուցվի ըստ իրողությունների և տարածաշրջանային երկրների շահերի», – ասել է դիվանագետը։
Դեսպանը հավելել է, որ թե՛ հայ-ադրբեջանական կարգավորման, թե՛ հայ-ամերիկյան երկխոսության շրջանակում շոշափվող բազմաթիվ հարցեր առնչվում են նաև այլ հարևան երկրների շահերին։ Այդ պատճառով, ըստ Կոպիրկինի, «3+3» ձևաչափը վերածվում է բնական և օգտակար հարթակի՝ բազմակողմանի երկխոսության համար։
Նա ընդգծել է, որ հարթակը գործնականում ակտիվ է՝ մինչ օրս արդեն կայացել է երեք նախարարական հանդիպում։
Ինչ վերաբերում է Վրաստանի մասնակցությանը, Կոպիրկինը նշել է, որ Թբիլիսին սկզբնական շրջանում ցուցաբերել է հետաքրքրություն և նույնիսկ մասնակցել է ձևաչափի միջոցառումներից մեկին, սակայն հետագայում դուրս է մնացել գործընթացից։ Նա նշել է, որ հարթակի բոլոր մասնակիցները համաձայն են, որ Վրաստանի համար դռները շարունակում են բաց մնալ։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ հերթական հանդիպումները նախատեսվում է անցկացնել Երևանում և Բաքվում՝ ըստ կողմերի միջև որոշվելիք հերթականության։
«3+3» ձևաչափի նախորդ նիստը տեղի է ունեցել 2024 թվականի հոկտեմբերին Ստամբուլում՝ ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի մասնակցությամբ։

10 Октябрь 2025 - 14:16 AMT
Россия поддерживает идею проведения четвёртой министерской встречи в рамках регионального консультационного формата «3+3» до конца текущего года, заявил посол РФ в Армении Сергей Копыркин во время встречи со студентами Армяно-российского университета.
«Мы находимся в контакте с Арменией и Азербайджаном, поскольку существует вопрос очередности. Обе стороны готовы провести подобную встречу у себя, нужно лишь согласовать порядок. Мы, конечно, всячески это поддерживаем», — отметил дипломат, сообщает «Sputnik Армения».
Копыркин подчеркнул, что все участники платформы, включая Турцию и Иран, считают данный формат эффективным и востребованным. По его словам, такой механизм позволяет странам региона самим играть ключевую роль в решении проблем.
«Это наша принципиальная позиция. Безусловно, участие третьих стран может быть полезным, но оно должно соответствовать реалиям и интересам государств региона», — добавил он.
По словам дипломата, многие вопросы, обсуждаемые в рамках армяно-азербайджанского урегулирования и армяно-американского диалога, также касаются интересов соседних стран. Поэтому формат «3+3» становится естественной и полезной платформой для многостороннего диалога.
Он отметил, что платформа активно функционирует: до настоящего времени уже состоялись три министерские встречи.
Что касается участия Грузии, Копыркин напомнил, что на начальном этапе Тбилиси проявлял интерес и даже участвовал в одном из мероприятий, однако впоследствии вышел из процесса. Тем не менее, все участники согласны с тем, что двери для Грузии остаются открытыми.
Ранее сообщалось, что последующие встречи планируется провести в Ереване и Баку в порядке, который стороны ещё должны согласовать.
Предыдущая встреча в формате «3+3» прошла в октябре 2024 года в Стамбуле с участием министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна.