Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Ջոն Հայրապետյանի նախագահությամբ, հոկտեմբերի 10-ին րապարակել է վճիռը Ջրականի 5-րդ գումարտակի հրամանատար Իշխան Վահանյանի գործով։ Վերջինս դատապարտվել է 16 տարվա ազատազրկման
Դատարանը Վահանյանին նաևզրկել է մայորի զինվորական կոչումից՝ որպես լրացուցիչ պատժամիջոց, հայտնում է «Հետքը»։
Նշվում է, որ հենց այս օրը՝ 2020–ի հոկտեմբերի 10-ին, հակառակորդը հարձակում էր իրականացրել Խուռհատ սարի ուղղությամբ, որտեղ տեղակայված էր 5-րդ գումարտակը՝ հիմնականում նորակոչիկներից կազմված։ Վկաների ցուցմունքների համաձայն՝ Վահանյանը լքել է դիրքը, հեռացել մեքենայով՝ իր հետ տանելով նաև կապի միջոցը, պատճառաբանելով, թե վիրավոր է։
Դատարանը Վահանյանին մեղավոր է ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 546-րդ հոդվածի 1-ին մասով (մարտի դաշտը լքելը) և 549-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (ծառայողական դիրքի չարաշահում՝ ծանր հետևանքներով), պատիժները մասնակի գումարելով՝ նշանակվել է 16 տարվա ազատազրկում։
Սակայն դատարանը հաշվի է առել Վահանյանի նախաքննության փուլում փաստացի կալանքի տակ գտնվելու ժամկետը՝ 4 տարի, 1 ամիս և 26 օր, որը կհաշվանցվի ընդհանուր պատժից։ Այդպիսով, Վահանյանին մնացել է կրելու 11 տարի, 10 ամիս և 4 օր ազատազրկում։

10 октября суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Джона Айрапетяна вынес приговор по делу Ишхана Ваганяна, командира 5-го батальона, дислоцированного в районе Джракан. Он приговорён к 16 годам лишения свободы.
Кроме того, Ваганян лишён звания майора Вооружённых сил Армении в качестве дополнительного наказания, сообщает «Hetq.am ».
По материалам дела, именно 10 октября 2020 года азербайджанские войска атаковали гору Хурхат, где находился 5-й батальон, преимущественно состоявший из новобранцев. Согласно свидетельским показаниям, Ваганян покинул позицию на автомобиле, забрав с собой средства связи и заявив, что он ранен.
Суд признал Ваганяна виновным по части 1 статьи 546 УК Армении (оставление поля боя) и части 3 статьи 549 (злоупотребление служебным положением с тяжкими последствиями), назначив ему наказание путём частичного сложения сроков в виде 16 лет лишения свободы.
Однако суд учёл срок предварительного заключения Ваганяна — 4 года, 1 месяц и 26 дней, который будет вычтен из общего срока. Таким образом, ему осталось отбыть 11 лет, 10 месяцев и 4 дня.