«Միասին» հասարակական-քաղաքական, այլընտրանքային շարժման համակարգող խորհուրդը հայտարարությամբ է հանդես եկել՝ հայ հասարակության ուշադրությունը կրկին կենտրոնացնելով Ադրբեջանում կալանավորված հայրենակիցների ճակատագրի վրա, որոնց թվում է նաև Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը։
Հայտարարության մեջ շարժումը կոշտ քննադատություն է հղել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, նշելով, որ վերջինս միջազգային կառույցների վրա ճնշման և կոռուպցիոն մեխանիզմների միջոցով փորձում է օրինականացնել ապօրինությունները։
Շարժման արձագանքը բխում է ՄԱԿ-ի Անձանց կամայական կալանավորման հարցերով աշխատանքային խմբի՝ 2025 թ․ փետրվարի 17-ին հրապարակված թիվ 46/2024 եզրակացությունից, ըստ որի՝ «Ռուբեն Վարդանյանի կալանավորումը կամայական չէ»։ Շարժման գնահատմամբ՝ այս որոշման հիմքում շահերի բախում կա։
Ըստ «Միասին» շարժման, խմբի ներկայիս նախագահ Հաննա Յուդկիվսկան կապ ունի Ադրբեջանի պետական նավթային ընկերության՝ SOCAR-ի, ինչպես նաև Ադրբեջանի շահերը ներկայացնող ուկրաինացի քաղաքական գործիչների հետ։ Շարժումը պնդում է, որ Յուդկիվսկայի գործողությունները խախտում են ՄԱԿ-ի պահանջվող անկախության և ինքնաբացարկի սկզբունքները։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Հայաստանի իշխանությունները՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ, Արտաքին գործերի նախարարությունը, արդարադատության նախարարությունը և ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունը, իրենց գործողություններով կամ անգործությամբ որևէ քայլ չեն ձեռնարկել այս հարթությունում ՀՀ քաղաքացիների շահերի պաշտպանությունը ապահովելու համար։
Շարժումը քննադատում է ոչ միայն արտաքին դիվանագիտական անգործությունը, այլև իշխանության ներքին քաղաքականությունը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանում կան քաղաքացիներ, որոնք կալանավորված են իրենց քաղաքական հայացքների կամ իշխանության դեմ պայքարի համար։
«Մենք գտնում ենք, որ քաղաքական-հասարակական կառույցները, հանրության ակտիվ հատվածը միասնաբար հանդես գալու կարիք ունեն՝ հասնելու ապօրինի կալանված ու դատապարտված մեր հայրենակիցների ազատագրմանը և՛ Ադրբեջանում, և՛ Հայաստանում»,– ասվում է հայտարարության մեջ։
Այս համատեքստում «Միասին» շարժումը հորդորում է բոլորին մասնակցել հոկտեմբերի 14-ին, ժամը 12։00-ին, Հայաստանի Հանրապետությունում ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց կայանալիք բողոքի ակցիային։
«Ժողովրդական միասնությունը կարող է իր հետևողական պայքարով հասնել արդարության հաստատմանը։ Միասին ենք, անպարտելի ենք»,– եզրափակվում է հայտարարությունը։

10 Октябрь 2025 - 14:56 AMT
Координационный совет общественно-политического движения «Миасин» выступил с заявлением, вновь сосредоточив внимание общества на судьбе арестованных в Азербайджане армян, включая бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна.
В заявлении резко критикуется президент Азербайджана Ильхам Алиев, которого движение обвиняет в использовании давления на международные структуры и коррупционных механизмов для легализации незаконных действий.
Реакция «Миасин» связана с заключением Рабочей группы ООН по произвольным задержаниям от 17 февраля 2025 года (№ 46/2024), в котором арест Рубена Варданяна признан не произвольным. По оценке движения, в этом решении усматривается конфликт интересов.
По утверждению «Миасин», действующий председатель группы Ханна Юдкивска имеет связи с азербайджанской государственной нефтяной компанией SOCAR и украинскими политиками, лоббирующими интересы Азербайджана. Движение считает, что её действия нарушают принципы независимости и самоотвода, предусмотренные нормами ООН.
В документе также указывается, что власти Армении — премьер-министр Никол Пашинян, МИД, Минюст и Постоянное представительство РА при ООН — бездействовали и не предприняли ни одного шага в защиту интересов граждан страны.
Критика затронула и внутреннюю политику: в заявлении подчеркивается, что в Армении есть лица, арестованные за свои политические взгляды и оппозиционную деятельность.
«Мы считаем, что политические и общественные структуры, а также активная часть общества должны объединиться ради освобождения наших соотечественников, незаконно арестованных и осуждённых как в Азербайджане, так и в Армении», — говорится в заявлении.
В этой связи движение «Миасин» призывает всех принять участие в митинге 14 октября в 12:00 у офиса ООН в Армении.
«Народное единство способно добиться справедливости. Вместе мы непобедимы», — резюмируется в заявлении.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады Арцаха и этнической чистки его армянского населения, Азербайджан взял в плен бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна и Араика Арутюняна, бывшего госсекретаря Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и ряд других экс-руководителей. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, которые могут привести к пожизненному заключению. Судебный процесс над ними начался 17 января в Баку.