11 Հոկտեմբեր 2025 - 08:41 AMT
Նուբարաշենի աղբավայրում այս պահին կրակ չկա, սակայն հրդեհի օջախները շարունակում են ծխալ։ Այդ մասին հայտնել են Երևանի քաղաքապետարանից՝ նշելով, որ այժմ աղբավայրում ներգրավված է 20 միավոր տեխնիկա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հրդեհաշիջման աշխատանքներն ամբողջ գիշեր շարունակվել են։ Քանի որ հրդեհը մեծ ծավալի էր, այժմ բեռնատարներով հողը տանում են աղբավայր, որ ծխացող օջախները ծածկեն, ծուխը վերացնեն»,–ասել են Երևանի քաղաքապետարանից։
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում նշել է, որ շնչառական խնդիրներ ունեցող անձանց խորհուրդ է տրվում սահմանափակել դրսում գտնվելու ժամանակը:
Նա հավելել է, որ խորհուրդ չի տրվում դրսում զբաղվել սպորտով։
«Երևանի կենտրոնում, ժամը 11։00-ի դրությամբ, պայմանավորված, աշխարհագրական դիրքով, նկատվում է օդի աղտոտվածության առավել բարձր մակարդակ։ Ըստ տվիչներից ստացված տվյալների արժեքը կազմում է 105 և գտնվում է անառողջ զգայուն խմբերի համար միջակայքում։
Մայրաքաղաքի այլ հատվածներում օդի որակը համեմատաբար ավելի բարվոք է: Թեև ընդհանուր բնակչության առողջության վրա այս ցուցանիշը կարճատև ժամանակահատվածում բացասական ազդեցություն չի առաջացնում, շնչառական խնդիրներով անձանց շրջանում այն կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ։ Ուստի շնչառական խնդիրներ ունեցող անձանց խորհուրդ է տրվում սահմանափակել դրսում գտնվելու ժամանակը։ Խորհուրդ չի տրվում դրսում զբաղվել սպորտով»,–գրել է Ավինյանը։
Հրդեհը Նուբարաշենի աղբավայրում սկսվել է հոկտեմբերի 10-ի գիշերը։ Ամբողջ մայրաքաղաքից տեսանելի է եղել այնտեղից բարձրացող խիտ ծուխը։ Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է, որ Նուբարաշենի աղբավայրում բռնկված հրդեհը դիտավորություն է՝ շեշտելով, որ հրդեհի հետ առնչություն ունեցողները ենթարկվելու են պատասխանատվության։
Ավինյանի կարգադրությամբ աշխատանքից ազատվել է «Երևանի քաղաքային նոր աղբավայր» ընկերության տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահե Վարդապետյանը։

На свалке Нубарашен в настоящий момент открытого огня нет, но отдельные очаги продолжают тлеть и выделять дым, сообщили в мэрии Еревана. По информации Sputnik Армения, на месте задействовано 20 единиц техники.
«Работы по тушению продолжались всю ночь. Из-за масштабности пожара сейчас на свалку грузовиками доставляется грунт, чтобы накрыть тлеющие участки и устранить дым», — отметили в мэрии.
Мэр Еревана Тигран Авинян сообщил на своей странице в Facebook, что людям с заболеваниями органов дыхания рекомендовано сократить пребывание на улице. Он также призвал воздержаться от занятий спортом на свежем воздухе.
«По состоянию на 11:00 в центре Еревана, из-за географических особенностей, зафиксирован повышенный уровень загрязнения воздуха. Согласно данным датчиков, индекс составляет 105 — это уровень, опасный для чувствительных групп населения.
В других районах столицы качество воздуха относительно лучше. Несмотря на то, что для большинства населения этот уровень не несёт серьёзной угрозы при кратковременном воздействии, у лиц с проблемами дыхания могут возникнуть негативные последствия. Им следует ограничить время пребывания на улице и не заниматься спортом на открытом воздухе», — написал Авинян.
Пожар на свалке Нубарашен начался ночью 10 октября. Плотный дым был виден из разных районов Еревана. Мэр Авинян ранее заявил, что возгорание было умышленным, и пообещал привлечь виновных к ответственности.