13 Հոկտեմբեր 2025 - 07:35 AMT
Նշվում է, որ հոկտեմբերի 12-ին ՆԳՆ փրկարար ծառայության ստորաբաժանումները ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանի հանձնարարությամբ շարունակել են հրդեհաշիջման աշխատանքները Երևանի Նուբարաշենի կենցաղային աղբավայրի մոտ 4 հեկտար տարածքում։
Հրդեհաշիջման գործողություններում ՆԳՆ փրկարարներն արդյունավետ համագործակցություն են ունեցել Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի հետ։
Տեղում գործընթացը համակարգել է ՆԳՆ Փրկարար ծառայության տնօրեն, ՆԳ նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանը։
Կրակի տարածման կանխարգելման նպատակով օգտագործվել է մոտավորապես 1400 տոննա ջուր, ինչպես նաև իրականացվել է մոտ 900 երթ հողալցում։
Բաց կրակի օջախներ չեն մնացել, իսկ ծխի քանակը նկատելիորեն նվազել է։
Աղբավայրում բռնկված հրդեհը մեկուսացվել է ժամը 20:06-ին»։
Չնայած մեկուսացմանը՝ հրդեհաշիջման աշխատանքներն ընթանում են նույն ակտիվությամբ։
Նուբարաշենի աղբավայրի հրդեհի դեպքի առթիվ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նախօրեին հայտարարել էր, որ աղբավայրում բռնկված հրդեհը դիտավորություն է։ Նա ասել էր, որ ինքը խոսել է ԱԱԾ տնօրենի, ՆԳ նախարարի հետ, երաշխավորել է, որ հրդեհի հետ կապ ունեցող ցանկացած մեկը կենթարկվի պատասխանատվության, այս դեպքը չի կարող մնալ անպատասխան։ Ավինյանը նաև հայտնել էր՝ միաժամանակ խստացվել են աղբավայրի տարածք մուտքի ու ելքի ռեժիմները։

13 Октябрь 2025 - 07:43 AMT
Служба спасения Министерства внутренних дел сообщила, что пожар на свалке Нубарашен был локализован.
12 октября по поручению министра внутренних дел Арпине Саргсян подразделения службы спасения продолжили работы по тушению пожара на территории примерно в 4 гектара на ереванской свалке бытовых отходов в Нубарашене.
Спасатели МВД эффективно сотрудничали с сотрудниками мэрии Еревана. На месте действиями руководил заместитель министра внутренних дел и директор Службы спасения Камо Цуцулян.
С целью предотвращения распространения огня было использовано около 1400 тонн воды, а также проведено примерно 900 поездок для засыпки землёй.
Очагов открытого пламени не осталось, а количество дыма заметно снизилось. Пожар был локализован в 20:06.
Несмотря на локализацию, работы по тушению продолжаются с прежней интенсивностью.
По факту пожара на свалке в Нубарашене возбуждено уголовное дело. Мэр Еревана Тигран Авинян накануне заявил, что возгорание было преднамеренным. Он сообщил, что обсудил это с директором Службы нацбезопасности и министром внутренних дел, и заверил, что все причастные будут привлечены к ответственности. Также ужесточён режим доступа на территорию свалки.