Առողջապահության նախարարությունը հայտնում է, որ ծխախոտը ներառում է ավելի քան 70 քաղցկեղածին նյութ, որոնք զգալիորեն մեծացնում են մի շարք օրգաններում չարորակ ուռուցքների առաջացման հավանականությունը։
Նշվում է, որ ծխախոտի ոչ մի արտադրատեսակ անվտանգ չէ, և որ ծխելը թողնելն ամենակարևոր քայլն է քաղցկեղի դեմ պայքարում։
«Երկարատև օգտագործման հետևանքով առաջացող թոքի քաղցկեղի դեպքում հնարավոր է նկատել հետևյալ ախտանշանները՝ քաշի կտրուկ անկում, հևոց, հազ կամ արյան առկայություն խորխի մեջ, ցավ կրծքավանդակի շրջանում, քրոնիկ հոգնածություն։
Քաղցկեղի ռիսկի նվազեցման նպատակով խորհուրդ է տրվում 50-ից 75 տարեկան այն անձանց, ովքեր առնվազն 10 տարի շարունակ օրական 20 կամ ավելի գլանակ են ծխել, անցնել կրծքավանդակի ցածր դոզայի համակարգչային շերտագրական հետազոտության՝ տարեկան մեկ անգամ»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

13 Октябрь 2025 - 12:01 AMT
Министерство здравоохранения сообщило, что табак содержит более 70 веществ с канцерогенным действием, которые значительно повышают вероятность развития злокачественных опухолей в различных органах.
Подчёркивается, что не существует ни одного безопасного табачного изделия, а отказ от курения — это важнейший шаг в профилактике онкологических заболеваний.
При раке лёгких, вызванном длительным курением, возможны следующие симптомы: резкая потеря веса, одышка, кашель, кровь в мокроте, боли в грудной клетке и хроническая усталость.
Для снижения риска рака рекомендуется ежегодно проходить низкодозовую КТ грудной клетки лицам в возрасте от 50 до 75 лет, которые на протяжении не менее 10 лет ежедневно выкуривали 20 и более сигарет.