14 Հոկտեմբեր 2025 - 09:21 AMT
Հոկտեմբերի 9-ին Բրյուսելում տեղի են ունեցել ՀՀ-ԵՄ հետընդունման հարցերով համատեղ կոմիտեի 10-րդ, ինչպես նաև մուտքի արտոնագրերի դյուրացման հարցերով կոմիտեի 8-րդ նիստերը, ըստ Ներքին գործերի նախարարության տրամադրած տեղեկատվության։
ՀՀ-ԵՄ հետընդունման հարցերով համատեղ կոմիտեի նիստը համանախագահում էին ՀՀ ՆԳ փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը և Եվրոպական հանձնաժողովի Ներքին գործերի գլխավոր տնօրինության Անօրինական միգրացիայի և վերադարձի քաղաքականության բաժանմունքի հետընդունման բաժնի պետ Սիլվենա Պեստան։
Նիստերին ներկա են գտնվել նաև ՀՀ Արտաքին գործերի և Ներքին գործերի նախարարությունների ներկայացուցիչներ, Եվրոպական հանձնաժողովի ու ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության անդամներ, ԵՄ անդամ երկրների պատկան մարմինների ներկայացուցիչներ և Frontex գործակալության աշխատակիցներ։
Հանդիպումների ընթացքում կողմերը անդրադարձ են կատարել միգրացիոն ոլորտում տեղի ունեցած վերջին զարգացումներին, քննարկել են մուտքի արտոնագրերի ազատականացման ընթացիկ գործընթացը, ներկայացրել են ռեադմիսիայի համաձայնագրի կիրարկման վիճակն ու վիճակագրական տվյալները՝ ընդգծելով առկա դժվարությունները։
Քննարկվել են նաև տեխնիկական և բովանդակային այն հարցերը, որոնք ուղղված են համաձայնագրի իրականացման արդյունավետության բարձրացմանը։
Քննարկվել են նաև վերաինտեգրման աջակցության տարբեր ծրագրեր, իրականացվող բարելավումները կամավոր վերադարձի և վերաինտեգրման համակարգում, ինչպես նաև անօրինական միգրացիայի կանխարգելման նպատակով տարվող իրազեկման աշխատանքները։
Նշվում է, որ եվրոպական կողմը բարձր է գնահատել համագործակցությունը հայկական կողմի հետ, ինչպես նաև ՀՀ-ԵՄ ռեադմիսիոն համաձայնագրի կիրարկման ուղղությամբ իրականացվող շարունակական ջանքերն ու արձանագրված առաջընթացը։
Կողմերը վերահաստատել են իրենց վճռականությունը՝ շարունակելու արդյունավետ աշխատանքը, որը միտված է Հայաստան-ԵՄ հետընդունման և մուտքի արտոնագրերի դյուրացման համաձայնագրերի առավել արդյունավետ գործարկմանը։
Հոկտեմբերի 8-ին ՀՀ ՆԳ փոխնախարար Արմեն Ղազարյանը հանդիպում է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի Միգրացիայի և ներքին գործերի գլխավոր տնօրինության ղեկավարի տեղակալ Յոհաննես Լուխների հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մուտքի արտոնագրերի ազատականացման հետագա քայլերը, մասնավորապես՝ ՀՀ-ԵՄ ազատականացման գործողությունների ծրագրի վերջնական տեսքի բովանդակությունն ու այն հայկական կողմին փոխանցելու հարցերը։

14 Октябрь 2025 - 11:17 AMT
9 октября в Брюсселе прошли 10-е заседание Совместного комитета Армения–ЕС по вопросам реадмиссии и 8-е заседание комитета по вопросам упрощения визового режима, сообщает Министерство внутренних дел Армении.
Совместное заседание по реадмиссии возглавили заместитель министра внутренних дел Армении Армен Казарян и глава отдела реадмиссии в Главном управлении по вопросам миграции и внутренних дел Европейской комиссии Сильвена Пестан.
Во встречах приняли участие представители МИД и МВД Армении, делегации Европейской комиссии и ЕС в Армении, а также представители профильных органов стран ЕС и сотрудники агентства Frontex.
Стороны обсудили последние события в сфере миграции, ход процесса либерализации визового режима, текущую реализацию соглашения по реадмиссии, статистические данные и существующие трудности.
Были рассмотрены технические и содержательные аспекты, направленные на повышение эффективности реализации соглашения, программы поддержки реинтеграции, улучшения в системе добровольного возвращения, а также меры по предотвращению незаконной миграции.
Европейская сторона высоко оценила сотрудничество с армянскими структурами и прогресс, достигнутый в выполнении соглашения по реадмиссии.
Стороны подтвердили свою приверженность продолжению эффективной работы по улучшению механизмов действия соглашений о реадмиссии и упрощении визового режима между Арменией и ЕС.
8 октября замминистра Казарян провёл встречу с заместителем генерального директора Главного управления Европейской комиссии по вопросам миграции и внутренних дел Йоханнесом Лухнером. Обсуждались дальнейшие шаги по либерализации визового режима, включая передачу армянской стороне финального проекта плана действий по визовой либерализации.