«ՀայաՔվե» նախաձեռնությունը հայտարարություն է տարածել, որտեղ ասվում է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը դեռևս նոր ազատազրկումների հրահանգ տալու է, սակայն, իշխանության բոլոր հնարավոր հավակնորդներին պարզապես հնարավոր չէ ազատազրկել։
«Փաշինյանի վերարտադրվելը շատ մեծ հարցականի տակ է անգամ այն պայմաններում, երբ նա իշխանության մի շարք հավանական հավակնորդների ազատազրկել է։
Այս ընթացքում հետաքրքրական իրողություն է տեղի ունեցել` ընդդիմադիր դաշտի հատվածավորումը (ֆրագմենտացիան) բերել է մի պարադոքսալ արդյունքի, երբ իշխանության բոլոր հնարավոր հավակնորդներին պարզապես հնարավոր չէ ազատազրկել։ Մեկին բանտարկես, մյուսը դուրս կգա, և այդպես շարունակ:
Փաշինյանը դեռևս նոր ազատազրկումների հրահանգ տալու է, նախկինում էլ բազմիցս բանտարկել է ընդդիմադիր առաջնորդներին, նրանք պետք է պատրաստ լինեն այդ փորձությանը:
Սամվել Կարապետյանը, Սրբազան հայրերը, տասնյակ այլ հարգարժան անձինք ազատազրկված են, և նրանք պետք է պատրաստ լինեն ընտրարշավին մասնակցելու նույնիսկ բանտախցից»,-ասվում է հայտարարության մեջ։

Инициатива «Айакве» распространила заявление, в котором говорится, что премьер-министр Никол Пашинян намерен дать указания о новых арестах, однако всех возможных претендентов на власть посадить просто невозможно.
«Даже при том, что Пашинян уже заключил под стражу нескольких потенциальных претендентов на власть, его переизбрание остается под большим вопросом», — отмечается в заявлении.
По словам авторов документа, фрагментация оппозиционного поля привела к парадоксальной ситуации: «Посадишь одного — выйдет другой, и так далее. Всех претендентов на власть посадить невозможно».
В заявлении подчеркивается, что Пашинян и ранее неоднократно арестовывал лидеров оппозиции, и теперь планирует продолжить эту практику, поэтому оппозиционеры должны быть готовы к новым испытаниям.
«Самвел Карапетян, священнослужители и десятки других уважаемых лиц находятся под стражей и должны быть готовы участвовать в избирательной кампании даже из тюремной камеры», — говорится в тексте.