Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի արտգործնախարար Էլինա Վալտոնենի հետ համատեղ ասուլիսում մանրամասներ է ներկայացրել TRIPP-ի կյանքի կոչման գործընթացից` ընդգծելով ԱՄՆ-ի հետ համագործակցության կարևորությունը և շեշտելով, որ որոշ դետալներ դեռ հստակեցման փուլում են։
«Երկաթուղու այն հատվածը, որն անցնելու է Հայաստանի հարավով, կոչվելու է TRIPP, իր հստակ անվանումն ու սկզբունքներն ունի: Այդ սկզբունքներն են տարածքային ամբողջականությունը, սահմանների անձեռնմխելիությունը, ինքնիշխանությունը, երկրների իրավազորությունը այդ ենթակառուցվածքների նկատմամբ, և, իհարկե, փոխադարձությունը: Երբ կունենանք վերջնական ամբողջական պատկերացում, կհանրայնացնենք դրանք: Մանրամասները դեռ պիտի հստակեցվեն Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև»,- ասել է Միրզոյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Միրզոյանը հատուկ ընդգծել է, որ TRIPP նախագծի վերաբերյալ այս պահին համաձայնեցվել է միայն այն, ինչը պաշտոնապես հրապարակվել է։
Վաշինգտոնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել են հռչակագիր, որի մի դրույթով սահմանվում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը համագործակցելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձ համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» հաղորդակցության նախագծի իրականացման շրջանակը որոշելու նպատակով։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, выступая на совместной пресс-конференции с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Финляндии Элиной Валтонен, представил детали процесса реализации проекта TRIPP, подчеркнув важность сотрудничества с США и отметив, что часть деталей все еще требует согласования.
«Железнодорожный участок, который пройдет через южную часть Армении, будет называться TRIPP. У него есть четкое название и принципы. Это территориальная целостность, неприкосновенность границ, суверенитет, юрисдикция государств над соответствующей инфраструктурой и, конечно, взаимность. Когда у нас будет полное и окончательное понимание, мы его обнародуем. Подробности еще предстоит уточнить между Арменией и США», — заявил Мирзоян, сообщает «Арменпресс».
Мирзоян особо отметил, что на данный момент согласовано лишь то, что уже официально опубликовано в рамках проекта TRIPP.
8 августа 2025 года в Вашингтоне премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент США Дональд Трамп подписали декларацию, один из пунктов которой предусматривает, что Республика Армения будет сотрудничать с Соединёнными Штатами Америки и согласованными третьими сторонами для определения рамок реализации на территории Армении коммуникационного проекта «Путь Трампа ради международного мира и процветания».