14 Հոկտեմբեր 2025 - 11:43 AMT
Վալտոնեն․ Ուրախ եմ եղել տեսնել այն բաց մոտեցումը, որ ՀՀ կառավարությունն ունի քաղհասարակության հարցում
Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար և ԵԱՀԿ գործող նախագահ Էլինա Վալտոնենը ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ ուրախ եմ եղել տեսնել այն բաց մոտեցումը, որ ՀՀ կառավարությունը ցուցաբերում է քաղհասարակության հետ հանդիպումներ և երկխոսություններ իրականացնելիս:
«Որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահող՝ Ֆինլանդիան հույժ կարևորում է ժողովրդավարության ամրությունը, հիմքը, ժողովրդավարությունը և հասարակության թափանցիկությունը: Այս բոլորը մարդկանց կարողությունների մասին են, որ նրանք կարողանան որոշումներ կայացնել և ընտրել»,- ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Անդրադառնալով Հայաստան-Ֆինլանդիա հարաբերություններին՝ Վալտոնենը նշել է. «Մեծապես գնահատում ենք մեր երկկողմ հարաբերությունները Հայաստանի հետ, որը, հուսանք, էլ ավելի կամրապնդվի՝ առաջ ընթանալով:
Ողջունում ենք շարունակական հարաբերությունները և գործընկերությունը Հայաստանի և Ֆինլանդիայի միջև բոլոր մակարդակներով՝ քաղաքական և տնտեսական, ինչպես նաև խաղաղության և բարգավաճման հենասյուները ամուր պահելու և առաջ տանելու ուղղությամբ»:
Աշխատանքային այցով Հայաստանում գտնվող ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի ԱԳ նախարար Էլինա Վալտոնենն ասել է, որ ԵԱՀԿ-ում ողջունում են ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը փակելու վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի համատեղ դիմումը։

14 Октябрь 2025 - 12:51 AMT
Министр иностранных дел Финляндии и действующий председатель ОБСЕ Элина Валтонен во время совместной пресс-конференции с главой МИД Армении Араратом Мирзояном заявила, что ее порадовал открытый подход армянского правительства в вопросе встреч и диалога с гражданским обществом.
«В качестве председателя ОБСЕ Финляндия придаёт огромное значение прочности демократических основ, прозрачности общества и способности граждан принимать решения и делать выбор», — заявила она, передаёт 1lurer.am.
Говоря об армяно-финляндских отношениях, Валтонен подчеркнула: «Мы высоко ценим наши двусторонние отношения с Арменией и надеемся, что они будут и далее укрепляться.
Мы приветствуем продолжение отношений и партнёрства между Арменией и Финляндией на всех уровнях — политическом, экономическом, а также в деле сохранения и развития основ мира и процветания».
Находясь с рабочим визитом в Армении, действующий председатель ОБСЕ Элина Валтонен также выразила поддержку совместной заявке Армении и Азербайджана о прекращении деятельности Минской группы ОБСЕ.