14 Հոկտեմբեր 2025 - 13:39 AMT
Արամուսում և Զովաշենում 4 մարդու սպանած տղամարդը խոստովանական ցուցմունք է տվել։ Որոշում է կայացվել քրեական վարույթները մեկ վարույթում միացնելու մասին, հայտնում է Քննչական կոմիտեն։
«2025 թվականի հոկտեմբերի 12-ին ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Կոտայքի մարզի օպերատիվ կառավարման կենտրոն հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ Արամուս գյուղի դաշտերում հայտնաբերվել է երկու դի՝ հրազենային վնասվածքով:
ՆԳՆ աշխատակիցների հետ համատեղ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ 2025 թվականի հոկտեմբերի 12-ին Կոտայքի մարզի Արամուս գյուղից դեպի Նոր Գյուղ տանող դաշտամիջյան ճանապարհի հարևանությամբ գտնվող հողամասում կենցաղային հարցերի շուրջ ծագած վիճաբանության ժամանակ Թ.Հ.-ն իրեն պատկանող ողորկափող հրացանից կրակոցներ է արձակել նույն գյուղի բնակիչներ Մ.Ս.-ի և Գ.Ղ.-ի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով վերջիններս մահացել են:
Այնուհետև, ՆԳՆ ոստիկանության Կոտայքի մարզային վարչություն օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել, որ Թ.Հ.-ն, առերևույթ հանցանք կատարելուց անմիջապես հետո, Կոտայքի մարզի Զովաշեն գյուղի դաշտամիջյան ճանապարհին, իրեն պատկանող հրացանով կրակոցներ է արձակել Վ.Մ.-ի և Մ.Հ.-ի ուղղությամբ՝ սպանելով նրանց: Կատարվածից անմիջապես հետո Թ.Հ.-ն հափշտակել է Վ.Մ.-ին պատկանող ավտոմեքենան:
Նույն օրը Թ.Հ.-ն նշված հանցանքը կատարելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածով ՆԳՆ ծառայողների կողմից ձերբակալվել ու ներկայացվել է նախաքննական մարմին և տվել խոստովանական ցուցմունք:
Որոշում է կայացվել քրեական վարույթները մեկ վարույթում միացնելու մասին: Ստեղծվել է քննչական խումբ»,–ասվում է ՔԿ հաղորդագրության մեջ։
Թ.Հ.-ին պատկանող ողորկափող հրացանը հայտնաբերվել է վերջինիս կողմից հափշտակված ավտոմեքենայում:
Թ.Հ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով (սպանությունը) (2 դրվագ), 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ, 13-րդ կետերով (շահադիտական դրդումներով այլ հանցանքը թաքցնելու կամ դրա կատարումը հեշտացնելու նպատակով կատարված սպանությունը) (2 դրվագ), 252-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ և 7-րդ կետով (զենքի կամ մարմնական վնասվածք պատճառելու համար նախապես պատրաստված կամ հարմարեցված առարկայի կամ միջոցի գործադրմամբ, խոշոր չափերով կատարված ավազակությունը):
Հոկտեմբերի 12-ին հայտնի դարձավ, որ Կոտայքի մարզի Արամուս գյուղում՝ դաշտում հայտնաբերվել են ամուսինների դիեր՝ հրազենային և եղանի հարվածի հետքերով։ Ավելի ուշ հանցագործը ձերբակալվել էր։ Հոկտեմբերի 14–ին հայտնի դարձավ, որ Արամուսում սպանությունից ժամեր անց Զովաշենում ևս 2 անձ է սպանվել՝ կրկին հրազենով։

Мужчина, подозреваемый в убийствах четырёх человек в Арамусе и Зовашене, дал признательные показания. Следственный комитет Армении сообщил о принятом решении объединить уголовные дела в одно производство.
«12 октября 2025 года в центр оперативного управления полиции МВД по Котайкской области поступило сообщение об обнаружении в полях села Арамус двух тел с огнестрельными ранениями», — говорится в заявлении Следственного комитета.
В результате совместных действий с полицией были получены данные, согласно которым 12 октября 2025 года гражданин Т.Х. в ходе ссоры на бытовой почве у участка земли рядом с просёлочной дорогой, ведущей из села Арамус в Нор Гюх, произвёл выстрелы из принадлежащего ему гладкоствольного ружья в сторону жителей того же села — М.С. и Г.Х., причинив им смертельные ранения.
В дальнейшем в полицию Котайкской области поступила оперативная информация о том, что Т.Х. вскоре после совершения первого преступления на просёлочной дороге села Зовашен выстрелил из того же оружия в В.М. и М.Х., в результате чего оба скончались. После этого Т.Х. угнал принадлежащий В.М. автомобиль.
В тот же день Т.Х. был задержан сотрудниками МВД по обоснованному подозрению в совершении указанных преступлений, доставлен в следственные органы и дал признательные показания.
Принято решение об объединении всех уголовных дел в одно производство. Создана специальная следственная группа.
Гладкоствольное ружьё, принадлежавшее Т.Х., было обнаружено в угнанном им автомобиле.
В отношении Т.Х. возбуждено уголовное дело по статье 155, часть 1 Уголовного кодекса Армении (убийство) — 2 эпизода, по статье 155, часть 2, пункты 10 и 13 (убийство, совершённое из корыстных побуждений или с целью сокрытия другого преступления либо облегчения его совершения) — ещё 2 эпизода, а также по статье 252, часть 2, пункты 5 и 7 (разбой с применением оружия или заранее подготовленного предмета, совершённый в крупных размерах).
12 октября в селе Арамус были найдены тела супругов с огнестрельными и колото-резаными ранениями. Позже преступник был задержан. 14 октября стало известно о двух новых жертвах в Зовашене, убитых вскоре после первых убийств.