14 Հոկտեմբեր 2025 - 13:44 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարար Էլինա Վալտոնենին։ Նա կարևորել է ԵԱՀԿ-ի հետ կառուցված համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ տարիների ընթացքում հաստատվել է ակտիվ ու բաց երկխոսություն։
Փաշինյանը շեշտել է ԵԱՀԿ–ի դերի ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ կազմակերպության պատասխանատվության գոտում անվտանգության ու կայունության ապահովման նպատակով։
Վալտոնենը իր հերթին շնորհավորել է խաղաղության ձեռքբերման առիթով՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Նա համոզմունք է հայտնել, որ այդ զարգացումը լուրջ դեր կխաղա Հայաստանի կայունության ամրապնդման և տարածաշրջանային համագործակցության խորացման գործում։
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը, սահմանազատման գործընթացի շարունակականությունն ու տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները։
Նրանք անդրադարձ են կատարել նաև ՀՀ-ի և ԵՄ-ի միջև համագործակցության առաջխաղացմանը։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է ԵՄ կողմից ժողովրդավարական արժեքների և բարեփոխումների խթանման գործում ցուցաբերվող հետևողական աջակցությունը՝ ընդգծելով, որ տարբեր ոլորտներում եվրոպական չափանիշների ներմուծումը ՀՀ կառավարության առաջնահերթություններից է։
Այս համատեքստում, կողմերը քննարկել են ընթացիկ բարեփոխումները, որոնք վերաբերում են հակակոռուպցիոն քաղաքականությանը, քաղաքացիական հասարակության ամրապնդմանը, բիզնես միջավայրի բարելավմանը և այլ ուղղությունների։
Նիկոլ Փաշինյանն ու Էլինա Վալտոնենը անդրադարձ են կատարել նաև հայ-ֆիննական հարաբերությունների զարգացման հեռանկարներին։
Քննարկվել են հնարավոր ներդրումների ներգրավման, գործարար կապերի ընդլայնման և այդ ուղղությամբ գործակցությունը խորացնելու հարցեր։
Կողմերը կարևորել են բարձր մակարդակի փոխայցելությունների կազմակերպումը՝ ի նպաստ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման։
Վալտոնենի այցը Հարավային Կովկաս տարածաշրջանային է և կայանալու էր հոկտեմբերի 13-15-ը, սակայն նրա այցն Ադրբեջան հետաձգել է։ Հոկտեմբերի 14-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահը Հայաստանում, իսկ հաջորդ օրը մեկնելու է Վրաստան։

14 Октябрь 2025 - 14:05 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян принял действующего председателя ОБСЕ, министра иностранных дел Финляндии Элину Валтонен. Он отметил значимость конструктивного сотрудничества с ОБСЕ, подчеркнув, что на протяжении лет стороны выстроили активный и открытый диалог.
Пашинян акцентировал необходимость усиления роли ОБСЕ в обеспечении безопасности и стабильности в зоне её ответственности.
Валтонен, в свою очередь, поздравила его с достигнутым миром между Арменией и Азербайджаном. По её мнению, это событие сыграет важную роль в укреплении стабильности в Армении и углублении регионального сотрудничества.
Собеседники обсудили процесс нормализации армяно-азербайджанских отношений, продолжение работ по делимитации границы, а также текущие процессы в регионе.
Они также затронули тему продвижения сотрудничества между Арменией и Европейским союзом.
Премьер-министр отметил последовательную поддержку со стороны ЕС в продвижении демократических ценностей и реформ. Он подчеркнул, что внедрение европейских стандартов в различных сферах остаётся приоритетом армянского правительства.
В этом контексте стороны обсудили текущие реформы, касающиеся антикоррупционной политики, укрепления гражданского общества, улучшения деловой среды и других направлений.
Пашинян и Валтонен также обсудили перспективы развития армяно-финских отношений.
Рассматривались возможности привлечения инвестиций, расширения деловых связей и углубления сотрудничества в этих сферах.
Стороны подчеркнули значимость организации визитов на высоком уровне для укрепления двусторонних отношений.
Визит Валтонен в Южный Кавказ изначально планировался на 13–15 октября. Посещение Азербайджана было отложено. 14 октября она находилась в Армении, а на следующий день направится в Грузию.