Հոգևորականներից բացի, ձերբակալվել են նաև Արագածոտնի առաջնորդարանի հաշվապահը, գլխավոր հաշվապահը, գործավար–քարտուղարը։ Այդ մասին Քննչական կոմիտեի շենքի մոտ լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է փաստաբան Մարինե Ֆարմանյանը` հավելելով, որ նշված անձինք կանայք են։
Այս ընթացքում ՆԳՆ փրկարար ծառայության աշխատակիցները ԱԱԾ–ի հատուկջոկատայինների հետ մտել են Արագածոտնի առաջնորդարան։ ԱԻՆ աշխատակիցներն առաջնորդարան են մտել հատուկ սաղավարտներով ու լինգերով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Պարբերականի կադրերում երևում է, որ փրկարար ծառայության աշխատակիցնեից մեկը սնդուկ է հանել առաջնորդանից և փորձում է լինգով բացել այն։
Թեմի առաջնորդարանի և եկեղեցիների դռները փակ են:
Հոկտեմբերի 15–ին բերման է ենթարկվել Արագածոտնի թեմի 11 հոգևորական, այդ թվում՝ առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանը: Ըստ ՔԿ-ի` նրանց ձերբակալել են հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելու կամ հարկադրելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական վարույթի շրջանակում:
Քրեական վարույթը հարուցվել է Արագածոտնի թեմի քահանա Արամ Ասատրյանի` Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հնչեցրած արտահայտությունների հիման վրա (Ասատրյանն ասել էր, որ թեմի առաջնորդն իրեն և մյուս քահանաներին ստիպել է 2021 թվականին մասնակցել ընդդիմության բողոքի ակցիաներին): «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի նախագահ Դանիել Իոաննիսյանը դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ ուշադրություն հրավիրելով քահանայի հայտարարությունների վրա։

Адвокат Марине Фарманян сообщила журналистам у здания Следственного комитета, что помимо задержанных священников, были арестованы и женщины-сотрудницы Арагацотнской епархии — бухгалтер, главный бухгалтер и делопроизводитель-секретарь.
Тем временем сотрудники спасательной службы МВД совместно с бойцами специального назначения Службы национальной безопасности вошли в резиденцию епископа Арагацотнской епархии. Как сообщает Sputnik Армения, они были в шлемах и с ломами.
На видеокадрах видно, как один из них выносит из здания сундук и пытается вскрыть его с помощью лома.
Двери епархиального управления и церквей остаются закрытыми.
15 октября были задержаны 11 священнослужителей Арагацотнской епархии, в том числе епископ Мкртич Прошян. По данным СК, задержания произведены в рамках уголовного дела, возбужденного по фактам принуждения к участию или воспрепятствования участию в собрании.
Уголовное дело основано на заявлениях священника Арама Асатряна, прозвучавших в эфире Общественного телевидения. Он утверждал, что в 2021 году руководство епархии заставило его и других духовных лиц участвовать в акциях протеста оппозиции. Глава организации «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян обратился в Генеральную прокуратуру Армении с требованием обратить внимание на эти заявления.