«Միասնության թևեր» նախաձեռնության ղեկավար, նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը հայտարարել է, որ գործարար Սամվել Կարապետյանը հանդիսանում է «ոչ միայն քաղբանտարկյալ, այլև պատանդ»: Այդ մասին նա ասել է Հակակոռուպցիոն դատարանի դիմաց։
«Սամվել Կարապետյանը ոչ միայն քաղբանտարկյալ է, այլ նաև պատանդ, որովհետև քաղաքական իշխանությունների հրահանգով իրականացվող հետապնդումը՝ ակնհայտորեն ազատությունից զրկելը, նպատակ ունի հետ պահել նրան իր գործունեությունից»,– ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա հավելել է, որ այն վաղուց ծրագրավորված քայլ էր՝ ուղղորդված քաղաքական հայտարարություններով։
Թաթոյանի համոզմամբ՝ այս գործում բացակայում է իրավական բաղադրիչը, իսկ իրականում կատարվածը պարզապես քաղաքական պատվերի իրավական տեսքով ներկայացված տարբերակ է։
«Արդեն ակնհայտ է, որ խոսքը քաղաքական հետապնդման մասին է, որովհետև ինչ հոդված էլ դրվի՝ հիմքում քաղաքական հրահանգն է»,– ասել է Թաթոյանը և և նշել, որ կատարվողը կապում է Սամվել Կարապետյանի գործունեության, Հայ Առաքելայկան եկեղեցուն պաշտպանելու հետ։
Անդրադառնալով Արագածոտնի թեմի հոգևորականների բերման ենթարկելուն՝ նախկին ՄԻՊ-ն ասել է․ «Վարչապետի կարգավիճակ ունեցող Փաշինյանն իրեն է վերագրել դատարանի, դատախազի, օպերատիվ աշխատակցի լիազորություններ և այդ տրամաբանության մեջ էլ գործում է՝ քաղաքական հրահանգներով։ Ես մի քանի անգամ ասել եմ, որ եկեղեցու դեմ նրա գործողություններն այլևս քրիստոնեության պաշտպանության հարց է, ինքն անընդհատ իրեն դիրքավորում է որպես հայոց եկեղեցու հետևորդ, բայց չի կարող մարդը եկեղեցու հետևորդ ու քրիստոնյա լինել և անընդհատ ատելություն քարոզել, մարդկանց իրար դեմ թշնամացնել»։
Նրա կարծիքով՝ քրեական հոդվածների գործադրումը ռեպրեսիվ գործիք է դարձել, որը ուղեկցվում է սրբավայրերի հանդեպ անհարգալից վերաբերմունքով։
«Քրեական օրենսգրքի հոդվածները, որ օգտագործվում են ռեպրեսիաների համար, տեսեք թե ինչ քայլերով են անում, եկեղեցիներն են փակել, խուզարկում են, այնտեղ մեր սրբավայրեր են, մենք խորանին ձեռք չենք տալիս»,–ասել է նա։
Գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի` հոկտեմբերի 14–ին սկսված և գիշերն ընդհատված խափանման միջոցի որոշման դատական նիստը շարունակվում է հոկտեմբերի 15–ին։
Հունիսի 17-ին Սամվել Կարապետյանի բնակարանում խուզարկություն է իրականացվել, երբ նա հրապարակավ աջակցություն է հայտնել Հայ առաքելական եկեղեցուն՝ ընդգծելով, որ «մի փոքրիկ խմբակ, մոռանալով հայոց պատմությունը, հայ եկեղեցու հազարավոր տարիների պատմությունը, հարձակվել է հայ եկեղեցու վրա, հայ ժողովրդի վրա»: Հունիսի 18-ին նա կալանավորվել է երկու ամսով, իսկ օգոստոսի 15-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Տիգրան Դավթյանը նույն ժամկետով երկարաձգել է նրա կալանքը։

15 Октябрь 2025 - 14:34 AMT
Руководитель инициативы «Крылья единства», бывший омбудсмен Армении Арман Татоян заявил у здания Антикоррупционного суда, что бизнесмен Самвел Карапетян является «не только политзаключённым, но и заложником».
«Самвел Карапетян — заложник. Его преследование по указанию политических властей, лишение свободы — это явная попытка не допустить его дальнейшей деятельности», — заявил Татоян, сообщает Panorama.am .
По его словам, это давно спланированный шаг, инициированный на основе политических заявлений и не имеющий правовой основы. Татоян уверен, что происходящее — это исполнение политического заказа, представленного в юридической форме.
«Уже очевидно, что речь идёт о политическом преследовании. Какая бы статья ни применялась в основе лежит политический приказ», — отметил он, добавив, что связывает происходящее с деятельностью Самвела Карапетяна и его поддержкой Армянской Апостольской Церкви.
Комментируя задержания священнослужителей Арагацотнской епархии, Татоян заявил, что премьер-министр Пашинян «присвоил себе полномочия судьи, прокурора и оперативного сотрудника» и действует исключительно по политическим мотивам. «Я не раз говорил, что действия Пашиняна против церкви — это уже вопрос защиты христианства. Он позиционирует себя как последователь Армянской церкви, но человек, который сеет ненависть и сталкивает людей, не может быть христианином», — подчеркнул Татоян.
Он также указал, что статьи Уголовного кодекса стали репрессивным инструментом, сопровождаемым проявлениями неуважения к святыням.
«Посмотрите, как применяются эти статьи — церкви закрываются, там проводят обыски. Это наши святыни, мы даже не прикасаемся к алтарю», — сказал он.
Судебное заседание по делу Самвела Карапетяна, начавшееся 14 октября и прерванное ночью, продолжилось 15 октября. 17 июня в его доме прошёл обыск после того, как он публично выразил поддержку Армянской Апостольской Церкви и осудил нападки на неё со стороны «малой группы», забывшей её тысячелетнюю историю. 18 июня он был арестован на два месяца, а 15 августа судья Антикоррупционного суда Тигран Давтян продлил арест на тот же срок.