15 Հոկտեմբեր 2025 - 14:10 AMT
Գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի եղբորորդին՝ Նարեկ Կարապետյանը, հերքել է իշխանամերձ շրջանակների տարածած լուրերը, թե հոկտեմբերի 14–ին Հակակոռուպցիոն դատարանի մոտ հավաքվելու համար մարդկանց գումար է բաժանվել։
Դատարանը հոկտեմբերի 14–ից քննում է գործարարի կալանքը երկարաձգելու միջնորդությունը։ Հարյուրավոր մարդիկ հավաքվել էին դատարանի մոտ և աջակցություն էին հայտնում Սամվել Կարապետյանին։
«Լուրջ չի, էլի։ Ի տարբերություն նախորդ իշխանությունների՝ այս իշխանությունը մարդկանց գլխին սարքելու լավ փորձ ունի։ Կարող են հանգիստ լինել, տենց բան չի լինում, դաղալություն չկա, մարդիկ իրենց կամքով են գալիս»,- ասել է Կարապետյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք որևէ մեկը դիմել է գումարի համար, Նարեկ Կարապետյանը շեշտել է՝ իրավական առումով բոլորն էլ չափահաս են, հասկանում են, որ նման բան չի կարող լինել, և նման դեպք չի էլ գրանցվել։ Նա հավելել է, որ եթե որևէ դիմում էլ հայտնվի, դա կնշանակի, որ տվյալ անձը ուղղորդված է եղել։
Հունիսի 17-ին իրավապահները խուզարկություն են իրականացրել Սամվել Կարապետյանի տանը՝ նրա կողմից Հայ առաքելական եկեղեցուն հրապարակայնորեն սատարելուց հետո։ Կարապետյանը քննադատել է մի խմբի, որն ըստ նրա՝ մոռանալով հայոց և եկեղեցու բազմադարյա պատմությունը, հարձակում է իրականացրել թե՛ եկեղեցու, թե՛ հայ ժողովրդի դեմ։ Հունիսի 18-ին նա կալանավորվել է 2 ամսով, իսկ օգոստոսի 15-ին Հակակոռուպցիոն դատարանի դատավոր Տիգրան Դավթյանը երկարաձգել է կալանքի ժամկետը ևս 2 ամսով։
Հոկտեմբերի 11-ին քննիչը ներկայացրել է կալանքի հերթական երկարաձգման միջնորդություն։ Դատարանը հրապարակելու է որոշումը հոկտեմբերի 15–ին։ ։

Нарек Карапетян, племянник бизнесмена и благотворителя Самвела Карапетяна, опроверг распространяемые провластными кругами слухи о том, что 14 октября людям якобы платили за участие в собрании у здания Антикоррупционного суда, где рассматривался вопрос о продлении ареста его дяди.
«Это несерьёзно, честно. В отличие от предыдущих властей, у нынешней хорошие навыки придумывать небылицы. Можете быть спокойны, ничего подобного не было. Люди пришли по собственной инициативе», — заявил он в интервью Sputnik Армения.
Отвечая на вопрос, обращался ли кто-то за деньгами, Карапетян подчеркнул: «С юридической точки зрения все взрослые люди и понимают, что такого быть не может. Таких случаев не зафиксировано. Если кто-то всё же подаст заявление — это значит, что его направили».
17 июня в доме Самвела Карапетяна прошёл обыск после того, как он публично поддержал Армянскую Апостольскую Церковь и раскритиковал группу лиц, которые, по его словам, забыв многовековую историю Армении и церкви, напали на них. 18 июня он был арестован на два месяца, а 15 августа судья Антикоррупционного суда Тигран Давтян продлил срок ареста ещё на два месяца.
11 октября следователь подал новое ходатайство о продлении ареста. Решение суда ожидается 15 октября.