16 Հոկտեմբեր 2025 - 06:23 AMT
Հակակոռուպցիոն դատարանը, նախագահությամբ Վահե Դոլմազյանի, որոշում է կայացրել ևս 30 օրով երկարաձգել «Տաշիր» ընկերությունների խմբի հիմնադիր, գործարար Սամվել Կարապետյանի կալանքի ժամկետը։ Դատական նիստից հետո այս տեղեկությունը լրագրողներին հայտնել է Սամվել Կարապետյանի պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Վարդևանյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Հոկտեմբերի 13-ին Քննչական կոմիտեն հաղորդել է, որ Սամվել Կարապետյանին առաջադրված մեղադրանքը վերանայվել է, և այն համալրվել է Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, որոնք վերաբերում են՝ «իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացմանը»։
Կարապետյանը մերժում է իրեն ներկայացված մեղադրանքները։
Սամվել Կարապետյանին կալանավորել են հունիսի 18-ին։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել՝ իշխանության յուրացման և սահմանադրական կարգի տապալման հրապարակային կոչեր հնչեցնելու հիմքով։

Антикоррупционный суд под председательством Ваге Долмазяна принял решение продлить срок ареста бизнесмена Самвела Карапетяна, основателя группы компаний «Ташир», еще на 30 суток. Об этом журналистам сообщил член его адвокатской группы Арам Вардеванян, передает «Арменпресс».
13 октября Следственный комитет сообщил, что обвинение в отношении Карапетяна было пересмотрено и дополнено пунктами 2 и 3 части 3 статьи 296 Уголовного кодекса, касающимися «отмывания денег в особо крупном размере с использованием властных или служебных полномочий либо обусловленного ими влияния».
Самвел Карапетян отвергает все предъявленные ему обвинения.
Карапетян был арестован 18 июня. Ему было предъявлено обвинение в публичных призывах к узурпации власти и свержению конституционного строя.