17 Հոկտեմբեր 2025 - 07:01 AMT
Հոկտեմբերի 16-ին նախագահությամբ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ–ի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի է ունեցել Մայր Աթոռի կառույցներում պաշտոնավարող եպիսկոպոսների և հայաստանյան թեմակալ առաջնորդների ժողով։ Անդրադառանալով Արագածոտնի թեմում իրավապահ մարմինների կողմից« ձեռնարկված դատապարտելի գործողություններին»՝ եպիսկոպոսները հանդես են եկել հայտարարությամբ։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ «ցավալի այս իրավիճակի ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է օրվա իշխանությունը և անձամբ երկրի վարչապետը»։
«Վրդովմունքով տեղեկացանք, որ հոկտեմբերի 15-ին Արագածոտնի թեմում իրավապահ համակարգի ներկայացուցիչները թեմի Առաջնորդի, հոգևոր սպասավորների և աշխարհական աշխատակիցների նկատմամբ իրականացրել են ապօրինի գործողություններ, որոնք ուղեկցվել են բացարձակապես չպատճառաբանված ու անհիմն խուզարկություններով, խաբեությամբ բերման ենթարկելու, բերման ենթարկված անձանց գտնվելու վայրերը ծածուկ պահելու, փաստաբանական աջակցություն ստանալու հնարավորությունից զրկելու հակաօրինական դեպքերով։
Հայտնի է դարձել, որ նույն մեթոդներով կալանավորվել են Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Տ. Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանն ու Տ. Գարեգին քահանա Արսենյանը, իսկ թեմի գլխավոր հաշվապահի նկատմամբ ներկայացվել է կալանավորման միջնորդություն։
Ակնհայտ է, որ իշխող քաղաքական ուժը շարունակում է լծված մնալ Հայոց Եկեղեցին կազմաքանդելու չարամիտ ծրագրի իրագործմանը, թիրախավորելով եկեղեցականներին և իշխանական լծակների չարաշահմամբ՝ բռնաճնշումներ և վարկաբեկիչ գործողություններ իրականացնելով հոգևոր սպասավորների և Եկեղեցու աջակիցների նկատմամբ», ասվում է հայտարարության մեջ։
Եպիսկոպոսներն ընդգծել են, որ այս գործելակերպը ոտնահարում է ոչ միայն հոգևորականների իրավունքները, այլև հավատավոր ժողովրդի կրոնական զգացումները։
«Հակաեկեղեցական ապօրինի այս գործողություններով անթաքույց ոտնահարվել և արհամարհվել են նաև հավատավոր մեր ժողովրդի հոգևոր զգացումները, փակվել են եկեղեցիներ, չեղարկվել են նախապես ծրագրված ծիսական արարողություններ, առանց քահանաների կատարվել են հուղարկավորություններ։
Ցավալի այս իրավիճակի ողջ պատասխանատվությունը կրում է օրվա իշխանությունը և անձամբ երկրի վարչապետը, որ տևական ժամանակ ատելության խոսք ու անհանդուրժողականություն է տարածում Եկեղեցու և եկեղեցականների նկատմամբ, բացահայտ ոտնձգություններ կատարում Եկեղեցու դարավոր կարգերի հանդեպ։ Ըստ այդմ էլ այս ակնհայտ ոչ իրավական քրեական գործընթացների քաղաքական բնույթն ակնառու է դառնում, երբ դրանք անմիջապես հաջորդում են վարչապետի՝ Հայոց Եկեղեցին թիրախավորող հայտարարություններին»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Եկեղեցականները դիմել են դատական և իրավապահ համակարգերին՝ հորդորելով գործել օրինականության շրջանակում։
«Մեր կոչն է ՀՀ դատական և իրավապահ մարմիններին գործել բացառապես օրենքի շրջանակներում և տուրք չտալ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահող պետական գործիչների կամայականություններին և խմբային շահերին»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նրանք ընդգծել են, որ պետական գործիքակազմը պետք է ծառայի ազգային անվտանգությանը և հանրային համերաշխությանը, այլ ոչ թե դառնա «հաշվեհարդարի գործիք», որն առաջացնում է ներազգային պառակտում։
«Հոգևոր մեր սպասավորներին և հավատավոր մեր ժողովրդին հորդորում ենք չընկրկել, ամուր մնալ հավատքի ու աղոթքի մեջ, չերկնչել վտանգներից ու սպառնալիքներից և ամենայն ջանք ի գործ դնել ընդդեմ երկրում տեղ գտնող անարդարությունների և անօրինականությունների»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

16 октября под председательством Католикоса всех армян Гарегина II в Святом Эчмиадзине состоялось собрание епископов и епархиальных предстоятелей. В ответ на «осуждаемые действия» правоохранительных органов в Арагацотнской епархии участники собрания выступили с заявлением.
В документе прямо возлагается ответственность за происходящее на действующую власть и лично на премьер-министра Никола Пашиняна.
«С возмущением узнали, что 15 октября представители правоохранительных органов осуществили незаконные действия в отношении Предстоятеля епархии, духовенства и мирян, сопровождавшиеся необоснованными обысками, обманом при задержании, сокрытием местонахождения задержанных и лишением доступа к адвокатам», — говорится в заявлении.
Подчеркивается, что епископ Мкртич Прошян и священник Гарегин Арсенян были арестованы по тем же незаконным методам, а в отношении главного бухгалтера епархии внесено ходатайство об аресте.
Епископы заявляют, что правящая политическая сила продолжает осуществлять злонамеренную программу по разрушению Армянской Апостольской Церкви, используя власть для преследования священнослужителей и сторонников Церкви.
Отмечается, что подобные действия нарушают не только права духовенства, но и религиозные чувства верующих, приводя к закрытию церквей, отмене обрядов и проведению похорон без участия священников.
«За эту прискорбную ситуацию полностью ответственны нынешние власти и лично премьер-министр, который на протяжении длительного времени распространяет язык вражды и нетерпимости по отношению к Церкви и духовенству, открыто посягает на вековые церковные порядки», — отмечается в заявлении.
Указывается, что политический характер уголовных дел очевиден, особенно на фоне антирелигиозных заявлений премьера, которым они непосредственно следуют.
Духовенство призвало судебные и правоохранительные органы действовать исключительно в рамках закона и не поддаваться произволу чиновников, злоупотребляющих полномочиями.
Также подчеркивается, что государственные структуры должны служить национальной безопасности и общественной солидарности, а не становиться орудием политической расправы, углубляющей внутренние разногласия.
«Призываем духовенство и верующих не поддаваться страху, быть стойкими в вере и молитве, бороться против несправедливости и беззакония в нашей стране», — заключают они.
*15 октября Следственный комитет Армении при содействии СНБ провел обыски в епархиальном управлении Арагацотна и домах ряда духовных лиц. Десятки священников и мирян, включая епископа Мкртича Прошяна, были доставлены в Следственный комитет. По решению суда Прошян арестован на два месяца, а священник Гарегин Арсенян — на один месяц. Остальные получили статус свидетелей.
СК сообщил, что в отношении епископа возбуждено уголовное преследование по двум статьям УК — злоупотребление служебным положением с целью воспрепятствования реализации избирательного права и принуждение к участию в митингах с использованием власти.*