17 Հոկտեմբեր 2025 - 08:59 AMT
Տ. Պարթև եպիսկոպոս Բարսեղյանը, անդրադառնալով վերջին օրերին իր հոգևոր եղբոր հասցեին հնչած մեղադրանքներին և վերհիշելով 2018–ի ապրիլ–մայիսի իրադարձությունները, հարց է բարձարացրել«Ի՞նչ է, Հայոց Հայրապետը մեզ պարտադրե՞լ էր մասնակցել ցույցերին…»։
«Այս օրերին հոգևոր եղբորս շուրջ տեղի ունեցած իրադարձությունները և նրան ներկայացված անհիմն մեղադրանքներն ինձ ստիպեցին մտովի տեղափոխվել ոչ հեռավոր 2018 թ., մայիսի 20-ը։ Այդ օրը ներկայիս իշխանության ներկայացուցիչները փողոցում էին և ընդդիմադիր ցույց էին անցկացնում։ Քանի որ օրը կիրակի էր, ես հոգևոր եղբայրներիս հետ քայլում էի դեպի Մայր Տաճար՝ Սուրբ Պատարագին մասնակցելու համար։
Նոր էինք մտել Տաճար, երբ հանկարծ ներս մտավ Վեհի գավազանակիրը՝ ինձ և մի քանի հոգևոր եղբայրներիս շտապ հրավիրելով Վեհարան՝ Հայրապետի մոտ։ Երբ ներս մտանք, Հայոց Հայրապետը նորություններով անհանգստությամբ հետևում էր փողոցում տեղի ունեցող իրադարձություններին։ Փաշինյանին ձերբակալել էին, և ցուցարարները վրդովված ու շիկացած մթնոլորտում այս ու այն կողմ էին քայլում՝ պատրաստվելով տեղափոխվել Շենգավիթի ոստիկանության բաժանմունքի առջև՝ Ն. Փաշինյանին ազատելու պահանջով, քանի որ լուր էր տարածվել, թե վերջինս այնտեղ է ձերբակալված։ Իրավիճակը իսկապես պայթյունավտանգ էր, իսկ Վեհը՝ մտահոգ՝ ցուցարարների և ոստիկանների պոտենցիալ բախման վտանգով։
Հայրապետը՝ որպես բոլորի հոգևոր հայր, անհանգստությամբ խոսելով իրավիճակի մասին, նշեց, որ անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել՝ թույլ չտալու բախում և արյունահեղություն ցուցարարների ու ոստիկանների միջև։ Այդ պահին միմյանց նայելով՝ միաբան եղբայրներով մտքեր փոխանակեցինք և Հայոց Հայրապետին ասացի․ «Վեհափառ, ուրեմն ինչո՞ւ ենք սպասում, հապաղում ենք»։ Եվ արագ ուղևորվեցինք ցուցարարների մոտ։
Այստեղ չեմ ցանկանում անդրադառնալ այդ ճակատագրական պահին հոգևորականների՝ ցուցարարների և ոստիկանների միջև հայտնվելու արդյունքում կանխված անդառնալի բախման ողբերգական հնարավոր հետևանքներին (ի դեպ, այս մասին մի հաղորդման մեջ մանրամասն անդրադարձել է այդ օրերին ինձ հետ եղած հոգևոր եղբայրներիցս մեկը՝ Զաքարիա վարդապետը)։
Պարզապես ուզում եմ մի հարց հնչեցնել․ ի՞նչ է, Հայոց Հայրապետը մեզ պարտադրե՞լ է մասնակցել ցույցերին…»,–ասվում է գրառման մեջ։

17 Октябрь 2025 - 10:51 AMT
Епископ Партев Барсегян, комментируя обвинения, выдвинутые против его духовного брата, и вспоминая события апреля–мая 2018 года, задал риторический вопрос: «Что, Католикос всех армян нас что, заставлял участвовать в протестах?..»
В своей публикации в Facebook он вернулся мыслями к 20 мая 2018 года. В тот день, пишет Барсегян, представители нынешней власти находились на улице и участвовали в оппозиционной акции. «Поскольку это было воскресенье, я вместе с духовными братьями шел в Кафедральный собор для участия в Божественной литургии», — вспоминает он.
Однако, едва они вошли в собор, как скипетроносец Католикоса срочно пригласил их в резиденцию, где глава Церкви с тревогой следил за происходящим. В тот момент был задержан Никол Пашинян, а протестующие, возмущенные ситуацией, собирались направиться к полицейскому участку Шенгавита, где, по слухам, он находился. Опасаясь столкновений, Католикос подчеркнул важность предотвращения кровопролития.
Епископ вспоминает, что после краткого обсуждения они сказали Предстоятелю: «Ваше Святейшество, тогда зачем мы медлим?» — и направились к протестующим.
Барсегян не вдается в подробности того, какие трагические последствия удалось предотвратить благодаря присутствию духовенства между протестующими и полицией, но отмечает, что об этом подробно рассказывал его брат по сану отец Захария.
«Просто хочу задать вопрос: что, Католикос заставлял нас участвовать в протестах?..» — завершает он свою публикацию.
15 октября с раннего утра Следственный комитет Армении при поддержке Службы национальной безопасности провел обыски в епархии Арагацотна и домах нескольких священнослужителей. Десятки представителей духовенства и сотрудников, включая главу епархии епископа Мкртича Прошяна, были доставлены в Следственный комитет. По решению суда епископ Прошян арестован на два месяца, а династический управделами епархии и настоятель церкви Сурб Геворг в Мугни Гарегин Арсенян — на один месяц. Остальные проходят по делу в статусе свидетелей. По данным Следственного комитета, против епископа возбуждено уголовное дело по двум статьям Уголовного кодекса Армении — за злоупотребление должностным положением с целью воспрепятствования избирательным правам и за принуждение к участию в митингах с использованием служебного положения.