ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն այցելել է «Երևան-կենտրոն» քրեակատարողական հիմնարկ, որտեղ հանդիպում է ունեցել Միքայել և Բագրատ սրբազանների հետ։ Այդ մասին նա հայտնել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա նշել է, որ հոգևորականների հետապնդումները միտված են Եկեղեցու վարկաբեկմանը:
«Մայր Աթոռի դեմ մեկնարկած հարձակումների շրջանակներում, տարաբնույթ կեղծ մեղադրանքներով, բազմաթիվ հոգևորականների նկատմամբ քաղաքական հետապնդումներ են իրականացվում, որի նպատակը Հայ Առաքելական Եկեղեցու վարկաբեկումն ու հեղինակազրկումն է:
Եկեղեցին մեր երկրի կենսունակությունն ու հանրային համերաշխությունն ապահովող կարևորագույն ինստիտուտներից է, որի դեմ գրոհներով նաև ներհասարակական թշնամություն է սերմանվում: Ազատությո՛ւն Սրբազան հայրերին և ապօրինի հետապնդումների ենթարկվող բոլոր քաղբանտարկյալներին»:
Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը դատապարտվել է 2 տարվա ազատազրկման։
Հունիսի 25–ի առավոտյան իրավապահ մարմինները սկսել են խուզարկություններ «Սրբազան պայքար» շարժման կողմնակիցների հասցեներում: Քննչական կոմիտեն հայտարարել է, որ «Սրբազան պայքար» անվանումով շարժման մասնակիցները և ղեկավարները «պլանավորել էին ՀՀ-ում իրականացնել աhաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ»։ Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ շարժման առաջնորդ Բագրատ սրբազանը կալանավորվել է։ Կալանավորվել է ևս 14 անձ։

Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян сообщил, что посетил уголовно-исполнительное учреждение «Ереван-Кентрон», где встретился с архиепископами Микаэлом и Багратом. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
По его словам, в отношении духовенства развёрнуто политически мотивированное преследование с целью подорвать авторитет Армянской Апостольской Церкви.
«В рамках начавшихся нападок на Святой Эчмиадзин под надуманными обвинениями проводится политическое преследование множества духовных лиц. Цель — дискредитация и лишение авторитета Армянской Апостольской Церкви.
Церковь является одним из важнейших институтов, обеспечивающих жизнеспособность и общественное согласие в нашей стране. Атаки на неё сеют вражду внутри общества. Свободу владыкам и всем политзаключённым, подвергшимся незаконным преследованиям!» — отметил он.
Архиепископ Микаэл Аджапахян, глава Ширакской епархии, был приговорён к двум годам лишения свободы. 25 июня правоохранительные органы начали обыски у сторонников движения «Священная борьба». Следственный комитет заявил, что участники и лидеры движения планировали теракты и действия, направленные на захват власти. Позже был арестован лидер движения архиепископ Баграт, а также ещё 14 человек.