Կալանավորված փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևի պաշտպանական թիմի անդամ Աբգար Պողոսյանը հայտարարել է, որ Կոչուբաևի գրառման մեջ հանցակազմ չկա, սուր քննադատական խոսք է։
«Ընդ որում, խոսքն ուղղված է եղել «հոգիները սատանային ծախած» անձանց և հետևաբար, հարց է առաջանում, թե ով պետք է այդ արտահայտությունն իր դեմ ընկալի»,–ասել է նա, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Պողոսյանն ասել է, որ այդ ամենը պատժիչ բնույթ է կրում, ընդ որում, նման ցուցադրական ձերբակալումը։
«Պարզ է, չէ՞, որ Կոչուբաևը փախուստի դիմելու փորձ չէր անելու»,- նշել է փաստաբանը՝ ընդգծելով, որ քրեական դատավարությամբ կալանք նախատեսվում է բացառիկ դեպքերում, իսկ այս իրավիճակում առկա է կոշտ և ցուցադրական ձերբակալություն, որն ըստ նրա՝ կարելի է դիտարկել որպես պատվիրված գործողություն։
Ըստ Պողոսյանի, սա ոչ միայն ուղղված է Կոչուբաևի, այլև ամբողջ իրավապաշտպան դաշտի դեմ։
«Դուք պատկերացրեք հիմա սովորական քաղաքացիների ապրումները, երբ տեսնում են, որ իրենց պաշտպանողների իրավունքներն են նման ձևով ոտնահարվում, ապա իրենց իրավունքներն ինչ կարգի կարող են ոտնահարվել։ Սա վախի մթնոլորտ ստեղծելու, լռեցնելու համար է, բայց եթե որևէ մեկը մտածում է, որ ռեպրեսիայի միջոցով կարող են լռեցնել Կոչուբաևին, ապա չարաչար սխալվում են»,–ասել է նա։
Պողոսյանը պարզաբանել է, որ դեռևս հայտնի չէ՝ ով է տուժող ճանաչված անձը այս վարույթում, կամ որ քննիչը, դատախազը կամ դատավորն է համարել, թե Կոչուբաևի խոսքն ուղղված է իր դեմ։ Նրա կարծիքով՝ ՄԻԵԴ-ի դիրքորոշումը միանշանակ է՝ պաշտոնյաները պետք է պատրաստ լինեն քննադատության։ Կոչուբաևի արտահայտությունը՝ որպես քրիստոնյայի դժգոհություն, վերաբերել է բացառապես «հոգիները սատանային ծախած անձանց», ինչը սահմանափակում է դրա հասցեատերերի շրջանակը։
Պաշտպանական կողմը դեռ չի ստացել կալանավորման որոշման պատճենը, սակայն ստանալուց հետո պատրաստվում է բողոքարկել այն։ Միջնորդության հիմքերի մանրամասները պաշտպանը չի հրապարակել, սակայն ընդգծել է, որ գործը վերաբերում է միջին ծանրության հանցանքով մեղադրվող փաստաբանին, որը ներկայացնում է բազմաթիվ քաղաքացիների շահերը։ Այսպիսով, նրա մեկուսացումը հանգեցնում է նաև այլ անձանց իրավունքների խախտմանը։
«Այս պայմաններում ընտրվել է ամենախիստ խափանման միջոցը, ընդ որում՝ հաղորդակցման իրավունքի բացարձակ արգելքով»,- նշել է Պողոսյանը։
Հոկտեմբերի 16-ին, Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի «Շենգավիթ» նստավայրի մոտից, Ալեքսանդր Կոչուբաևը ձերբակալվել է ԱԱԾ աշխատակիցների կողմիցԼ Այս միջադեպից հետո հայտնի է դարձել, որ ձերբակալման շարժառիթը փաստաբանի ֆեյսբուքյան գրառումն է եղել, որում նա քննադատել է իրավապահ համակարգը՝ կապված Մկրտիչ Սրբազանի կալանավորման հետ։
Դատախազության կողմից Կոչուբաևի դեմ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՔՕ 490-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, որն առնչվում է դատավորների, դատախազների կամ քննիչների հասցեին հրապարակված տեղեկությանը, եթե այն վնաս է հասցնում նշված անձանց օրինական շահերին՝ նրանց ծառայողական գործունեության հետ առնչությամբ։ Հոկտեմբերի 17-ի վաղ առավոտյան Մասիս Մելքոնյանի նախագահությամբ կայացած նիստում դատարանը որոշում է կայացրել երկու ամսով կալանավորել Կոչուբաևին։

Член группы защиты арестованного адвоката Александра Кочубаева, Абгар Погосян заявил, что пост его подзащитного на Facebook не содержит признаков состава преступления и представляет собой острую критическую реплику.
«Речь шла о людях, “продавших душу дьяволу”. Возникает вопрос: кто именно должен принять это на свой счёт?» — отметил он в интервью Pastinfo, добавив, что вся эта ситуация носит карательный характер и является показательным арестом.
«Всем ясно, что Кочубаев не собирался скрываться», — заявил Погосян, подчеркнув, что в уголовном процессе арест применяется только в исключительных случаях. В данном случае, по его словам, применена чрезмерная мера, которая может рассматриваться как политически мотивированное действие.
По мнению адвоката, это касается не только Кочубаева, но и всей правозащитной среды.
«Представьте себе, что чувствуют простые граждане, когда видят, как нарушаются права тех, кто должен их защищать. Это делается ради создания атмосферы страха и подавления. Но если кто-то думает, что репрессиями можно заставить Кочубаева замолчать, то глубоко ошибается», — заявил он.
Погосян также отметил, что пока неизвестно, кто является потерпевшим по этому делу и какой следователь, прокурор или судья посчитал, что высказывание адресовано лично ему. По его словам, позиция ЕСПЧ ясна: представители власти должны быть готовы к критике. Высказывание Кочубаева, как выражение недовольства верующего, касалось только «продавших душу дьяволу» и не имело конкретных адресатов.
Защита ещё не получила копию постановления о заключении под стражу, но намерена его обжаловать. Детали ходатайства адвокат не раскрыл, отметив лишь, что речь идёт о преступлении средней тяжести, а сам Кочубаев представляет интересы большого числа граждан, и его изоляция нарушает также их права.
«В этих условиях избрана самая жёсткая мера пресечения, причём с полным запретом на общение», — подчеркнул Погосян.
16 октября Александр Кочубаев был задержан сотрудниками СНБ у здания Шенгавитского суда общей юрисдикции Еревана. Причиной стало его сообщение в Facebook, в котором он раскритиковал действия правоохранителей в связи с арестом архиепископа Мкртича. Прокуратура возбудила против него уголовное дело по статье 490, часть 2 УК Армении — публикация сведений о судьях, прокурорах или следователях, наносящих ущерб их законным интересам. 17 октября судья Масис Мелконян постановил арестовать Кочубаева на два месяца.