ՀՅԴ Բյուրոն հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ «Հայրենիքում տեղի ունեցածը ծրագրված հարձակում է ոչ միայն Հայ եկեղեցու, այլև ամբողջ հայ ժողովրդի, նրա ինքնության և ազգային նկարագրի վրա»։
ՀՅԴ Բյուրոն հորդորում է «ՀԱԵ երկու Կաթողիկոսների սերտ համագործակցությամբ և իրենց շուրջ համախմբված ժողովրդի անմնացորդ աջակցությամբ Հայ Եկեղեցին պաշտպանել ամեն տեսակ քանդիչ, հայ ժողովրդի ինքնությունը խաթարող և նսեմացնող ներքին ու արտաքին ոտնձգություններից»։
«Ականատես լինելով Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու դեմ ՀՀ իշխանությունների սանձազերծած հարձակումներին ու հալածանքներին և հակազգային գործունեությանը՝ ՀՅԴ Բյուրոն բացարձակապես անընդունելի է համարում այդ բոլորի հեղինակ անձին արժանացնել Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ի հատուկ ուշադրությանը, ինչն արդարորեն առաջացրել է Սփյուռքի և Հայրենիքի հայության բուռն ընդվզումը։
Հայրենիքում տեղի ունեցածը ծրագրված հարձակում է ոչ միայն Հայ եկեղեցու, այլև հավատավոր ողջ հայ ժողովրդի, նրա ինքնության և ազգային նկարագրի վրա, և երբեք չի կարելի այն ընկալել իբրև եկեղեցու և պետության միջեւ հակամարտություն։
Այս օրերին ՀՀ իշխանությունների կողմից բարձրաստիճան հոգևորականների կալանավորումն ու եկեղեցու թիրախավորման դատապարտելի վարքագիծը հրամայական պահանջ է ստեղծում՝ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու կաթողիկոսական աթոռների համընդհանուր ճիգերով պաշտպանել հայ ժողովրդի կյանքում բացառիկ ազգային արժեք ներկայացնող եկեղեցին»«–ասվում է հայտարարության մեջ։
Մեր հորդորն է՝ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու երկու Կաթողիկոսների սերտ համագործակցությամբ և իրենց շուրջ համախմբված մեր ժողովրդի անմնացորդ աջակցությամբ Հայ Եկեղեցին պաշտպանել ամեն տեսակ քանդիչ, հայ ժողովրդի ինքնությունը խաթարող և նսեմացնող ներքին ու արտաքին ոտնձգություններից։
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինը խստորեն դատապարտում է հայ հոգևորականների շարունակվող ձերբակալությունները: Միևնույն ժամանակ, Վեհափառ Հայրապետը հանձնարարել է ներկայումս մշակութային առաքելությամբ Հայաստանում գտնվող Շահան արքեպիսկոպոս Սարգիսյանին փոխանցել իր մտահոգությունն ու դատապարտումը քաղաքական ու պետական պատասխանատուներին, ինչպես նաև վարչապետին:

В опубликованном заявлении Бюро Армянской революционной федерации говорится, что происходящее в Армении является спланированной атакой не только на Армянскую Апостольскую Церковь, но и на весь армянский народ, его идентичность и национальный облик.
«То, что происходит в Отечестве, — это преднамеренное нападение не только на Церковь, но и на весь армянский народ. Это нельзя рассматривать исключительно как конфликт между Церковью и государством», — говорится в заявлении.
АРФД резко осудила действия властей, направленные против высших представителей духовенства, охарактеризовав происходящее как недопустимое и подлежащее осуждению.
Также партия заявила, что считает абсолютно неприемлемым внимание, оказанное Католикосом Великого дома Киликии Арамом Первым лицу, ответственному за антирелигиозную деятельность, что, по её словам, вызвало волну негодования как в Армении, так и в Диаспоре.
В связи с этим Бюро АРФД призвало к тесному сотрудничеству двух Католикосов Армянской Апостольской Церкви и объединению народа вокруг них для защиты Церкви от всех внутренних и внешних угроз, подрывающих идентичность армянского народа.
«Необходимо обеспечить всестороннюю защиту Церкви, уникальной национальной ценности в жизни армянского народа, от любого разрушительного воздействия», — подчёркивается в заявлении.
Католикос Великого дома Киликии Арам Первый осудил продолжающиеся аресты духовных лиц в Армении. По его поручению, находящийся в Армении архиепископ Шахан Саркисян передал обеспокоенность и протест религиозного лидера армянским властям, в том числе премьер-министру Николу Пашиняну. Встреча состоялась 16 октября, но сообщения правительства и Антелиаса о ней различаются.