17 Հոկտեմբեր 2025 - 13:07 AMT
Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ հայտնելով, որ իր գործընկեր փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևի կալանավորման պատճառով անժամկետ գործադուլ է հայտարարում։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Ալեքսանդր Կոչուբաևի կալանավորման պատճառով հայտարարում եմ անժամկետ գործադուլ»,-ասվում է գրառման մեջ։
Գործադուլի կոչով հանդես են եկել նաև Տիգրան Աթանեսյանը, Արայիկ Պապիկյանը և մի շարք այլ փաստաբաններ։
Կալանավորված փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևի պաշտպանական թիմի անդամ Աբգար Պողոսյանը հայտարարել է, որ Կոչուբաևի գրառման մեջ հանցակազմ չկա, սուր քննադատական խոսք է։
Հոկտեմբերի 16-ին, Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի «Շենգավիթ» նստավայրի մոտից, Ալեքսանդր Կոչուբաևը ձերբակալվել է ԱԱԾ աշխատակիցների կողմիցԼ Այս միջադեպից հետո հայտնի է դարձել, որ ձերբակալման շարժառիթը փաստաբանի ֆեյսբուքյան գրառումն է եղել, որում նա քննադատել է իրավապահ համակարգը՝ կապված Մկրտիչ Սրբազանի կալանավորման հետ։
Դատախազության կողմից Կոչուբաևի դեմ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՔՕ 490-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, որն առնչվում է դատավորների, դատախազների կամ քննիչների հասցեին հրապարակված տեղեկությանը, եթե այն վնաս է հասցնում նշված անձանց օրինական շահերին՝ նրանց ծառայողական գործունեության հետ առնչությամբ։ Հոկտեմբերի 17-ի վաղ առավոտյան Մասիս Մելքոնյանի նախագահությամբ կայացած նիստում դատարանը որոշում է կայացրել երկու ամսով կալանավորել Կոչուբաևին։

Адвокат Эрик Алексанян сообщил на своей странице в Facebook, что начинает бессрочную забастовку в связи с арестом адвоката Александра Кочубаева.
«Объявляю бессрочную забастовку в связи с арестом Александра Кочубаева», — говорится в заявлении.
К протесту присоединились и другие адвокаты, в том числе Тигран Атанесян и Араик Папикян, выразившие возмущение арестом, который, по их словам, угрожает свободе выражения мнений и независимости правозащитников.
Член группы защиты Кочубаева Абгар Погосян ранее заявил, что в посте адвоката нет состава преступления — это острая, но допустимая критика действий правоохранительных и судебных органов.
16 октября сотрудники СНБ задержали Александра Кочубаева у здания Шенгавитского суда общей юрисдикции Еревана. Причиной стало сообщение в Facebook, в котором он критиковал арест архиепископа Мкртича. Прокуратура возбудила уголовное дело по статье 490, часть 2 УК Армении — за публикацию информации о судьях, прокурорах или следователях, наносящей ущерб их законным интересам. 17 октября судья Масис Мелконян постановил арестовать Кочубаева на два месяца.