Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձանց բարեվարքության համակարգի տարրերը:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Մարիամ Գալստյանը երկայացրել է բարեվարքության ոլորտում առկա զարգացումները։
Նա նշել է, որ բարեվարքության համակարգը շարունակում է ձևավորվել և ամրապնդվել, և ամեն տարի նոր իրավական կարգավորումներին զուգահեռ անհրաժեշտ է պետական ծառայողների վարքագիծը հարմարեցնել այդ պահանջներին։
Գալստյանը մանրամասն անդրադարձել է բարեվարքության համակարգի հիմնական տարրերին՝ ընդգծելով պաշտոնյաների և հանրային ծառայողների վարքագծի սկզբունքները, դրանցից բխող կանոնները, նվերներ ստանալու սահմանափակումները, պաշտոնի հետ անհամատեղելի գործառույթները, շահերի բախման ռիսկերը և այլ կարգավորումներ։
Նա ներկայացրել է նաև Վարքագծի կանոնագրքով սահմանված վարքագծային չափանիշներն ու դրանք ապահովելու մեխանիզմները։
Հանդիպման մասնակիցները գաղափարներ և տեսակետներ են փոխանակել բարեվարքության համակարգի արդյունավետության բարձրացման ու գնահատման գործիքների վերաբերյալ։
Վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է բարեվարքության վերահսկման ինստիտուտի շարունակական կատարելագործումը՝ միևնույն ժամանակ շեշտելով հանրային ծառայողների հաշվետվողականության բարձրացման անհրաժեշտությունը։
Նա հանձնարարել է հավաքագրել բոլոր առաջարկները, դիտարկումներն ու կարծիքները՝ դրանք դասակարգելով ըստ համապատասխան մարմինների իրավասության և ապահովել դրանց իրականացումը՝ անհրաժեշտ կարգավորումների միջոցով։
Այս համատեքստում Նիկոլ Փաշինյանը նաև նպատակահարմար է համարել նման ձևաչափի քննարկումների պարբերական կազմակերպումը՝ բարեվարքության համակարգը զարգացնելու և արդիական պահելու նպատակով։

17 Октябрь 2025 - 14:19 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян провёл совещание, на котором обсуждались ключевые элементы системы добропорядочности лиц, занимающих государственные должности.
Исполняющая обязанности председателя Комиссии по предотвращению коррупции Мариaм Галстян представила последние наработки в сфере этики и добропорядочности. Она отметила, что система продолжает развиваться и укрепляться, и каждый год поведение госслужащих должно адаптироваться к новым нормативным требованиям.
Галстян подробно остановилась на основных элементах системы, подчеркнув принципы поведения, правила, вытекающие из них, ограничения на получение подарков, несовместимость должностей, риски конфликта интересов и другие регуляции.
Также были представлены поведенческие стандарты, закрепленные в Кодексе поведения, и механизмы их обеспечения.
Участники совещания обменялись мнениями и идеями по поводу повышения эффективности системы добропорядочности, а также обсудили инструменты для её оценки.
Пашинян подчеркнул необходимость постоянного совершенствования механизмов контроля и отметил важность повышения подотчетности государственных служащих.
Он поручил собрать все предложения, мнения и замечания, систематизировать их по ведомственной принадлежности и обеспечить реализацию через соответствующие нормативные акты.
В заключение Пашинян предложил проводить подобные обсуждения на регулярной основе, чтобы обеспечить актуальность и развитие системы добропорядочности.