18 Հոկտեմբեր 2025 - 07:53 AMT
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ներկայացրել է, թե որ ծառայություններն է նախատեսվում ներառել 65 տարին անց քաղաքացիների առողջության ապահովագրության փաթեթում։
«Կփորձեմ մեկ գրառման շրջանակում թվել այս տարիքի մեր քաղաքացիների շրջանում առավել հաճախակի հանդիպող առողջական խնդիրների համար ծառայություններ փաթեթը.
Նեղ մասնագետի խորհրդատվություն տարին 2 անգամ:
Սոնոգրաֆիկ, ռենտգեն, ՀՇ, ՄՌՏ, դուպլեքս հետազոտություն`տարին առավելագույնը 2 անգամ, եթե հիվանդանոցային դեպք չէ:
Կատարակտի վիրահատություն, լեղապարկի հեռացում, ճողվածքների վիրահատություն:
Կոտրվածքների վիրահատություն կոնստրուկցիաներով (կոնստրուկցիայի արժեքի սահմանափակմամբ):
Սրտի ռիթմը կարգավորող սարքի տեղադրում, սրտի ստենտավորում (մինչև 3 ստենտ), առիթմոլոգիական միջամտություններ( օրինակ աբլացիա):
Քարափշրում:
Հոդերի էնդոպրոթեզավորում:
Դեղորայք ( տարեկան փոխհատուցման չափի սահմանափակումներով):
Սիրելի´քաղաքացիներ, սա սպառիչ և ամբողջական ցանկը չէ: Ուղղակի ամենահաճախ հանադիպող խնդիրների մասով մի քանի օրինակ է: Ամբողջական ցանկը կհաստատվի օրենքի ընդունումից հետո և կհրապարակվի:
Հաա՜, մի բան էլ, քանի «փորձագետները» չեն բզկտել. ծառայությունների անունները հատուկ փորձել եմ հասկանալի, մատչելի ձևով գրել և ոչ թե փաստաթղթից արտատպել։
Հ․Գ․ ինչպես պայմանավորվել ենք. շարունակում եք գրել այս թեմայով ձեզ հուզող հարցերը, կկարդամ, կարձագանքեմ, կանդրադառնամ»,-նշել է նա։
65+ անձանց առողջության ապահովագրությունը նախատեսվում է ներդնել 2026–ին, սակայն, չի նշվում, թե որ ամսից։

18 Октябрь 2025 - 08:30 AMT
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян в Facebook опубликовала предварительный перечень медицинских услуг, которые планируется включить в пакет медицинского страхования для граждан в возрасте 65 лет и старше.
Она отметила, что окончательный список пока не утверждён, но представила ряд распространённых случаев, которые предполагается покрыть:
• Консультации узких специалистов — до 2 раз в год
• УЗИ, рентген, КТ, МРТ, дуплекс-исследования — максимум 2 раза в год при амбулаторных случаях
• Операции по удалению катаракты, желчного пузыря, грыж
• Хирургия переломов с использованием конструкций (с ограничением стоимости конструкции)
• Установка кардиостимулятора, стентирование сердца (до 3 стентов), вмешательства при аритмии (например, абляция)
• Дробление камней (литотрипсия)
• Эндопротезирование суставов
• Медикаментозное обеспечение (с ограничениями по годовому возмещению)
«Это не полный и окончательный перечень. Это лишь примеры самых распространённых проблем. Полный список будет утверждён после принятия закона и опубликован», — подчеркнула министр.
Аванесян также пояснила, что названия услуг приведены в доступной форме, чтобы избежать профессиональной путаницы и быть понятными широкой аудитории.
Реализация программы страхования для лиц 65+ намечена на 2026 год, однако конкретная дата старта пока не указана.