Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբան, Ասողիկ աբեղա Կարապետյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով վերջին շրջանում հոգևորականներին ներկայացվող մեղադրանքներին, նշել է, որ մասնակցել է գրեթե բոլոր հասարակացունց հանրահավաքներին ու ցույցերին, որպեսզի «հայը հայի վրա ձեռք չբարձրացնի»։
Նա հավելել է, որ հոգևորականի այդ ներկայությունը գնահատել ու երախտագիտությամբ է ընդունել թե՛ ժողովուրդը, թե՛ ոստիկանը, թե՛ քաղաքական գործիչը, թե՛ պետական պաշտոնյան:
«2003 թ. ի վեր նախ՝ որպես քահանա, իսկ 2019 թ. որպես միաբան Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի, իմ ազատ կամքով և գիտակից վճռով մասնակցել եմ գրեթե բոլոր հասարակացունց հանրահավաքներին ու ցույցերին: Մասնակցել եմ, որովհետև, համոզված եմ, հոգևորականը պետք է լինի ամենուր, ուր իր հավատավոր համայնքն է, մանավանդ, նրա փոթորկված պահերին, որպեսզի հայը հայի վրա ձեռք չբարձրացնի, որպեսզի երկու կողմերն իրար լսելի լինեն և այդ ամենը ծառայի ազգի ու պետության գերագույն շահերին: Եվ գրեթե միշտ մասնակցել եմ իմ հոգևոր եղբայրների ընկերակցությամբ՝ այն վճռականությամբ, որ միշտ պատրաստ պետք է լինենք՝ նաև որպես կենդանի պատ կանգնելու մեր ազգակիցների՝ ցուցարարների ու ոստիկանների, քաղաքացիների և պետության միջև: Եվ այդ բոլոր տարիներին ապրել եմ և գոհության, և ուրախության, և ծանր դառնության՝ խորը ցավի պահեր…
Եվ հոգևորականի այդ ներկայությունը գնահատել ու երախտագիտությամբ է ընդունել թե ժողովուրդը, թե ոստիկանը, թե քաղաքական գործիչը, թե պետական պաշտոնյան: Այո, քանի որ Տիրոջ տան սպասավորն իր հոգևոր խնամքն անխտիր բոլորի վրա է տարածել՝ ազգային համերաշխության ու միասնության թթխմոր դառնալով:
Թող ամենքին լսելի լինի՝ եկեղեցական նվիրապետության մեջ և հոգևոր կյանքում ընդմիշտ թագավորում է ինքնազոհ սերը, նվիրումը և հնազանդությունը՝ համաձայն Տեր Հիսուս Քրիստոսի օրինակի և Սբ Ավետարանի վարդապետության:
Այս ամենը գրեցի, որպեսզի դուք, սիրելի հավատակիցներ, ճանաչեք Ճշմարտությունը և զատորոշեք Ճշմարտության կեցուցիչ ձայնը:
Մնանք հաստատուն մեր սուրբ հավատքի մեջ, մնանք հավատարիմ մեր Սուրբ Եկեղեցուն և նրա աստվածային նվիրապետությանը՝ ի գլուխ ազգընտիր Ամենայն Հայոց Վեհափառ Հայրապետի: Տեր և պաշտպան լինենք մեր ազգային ինքնությանը, ազգային իղձերին և մեր Մայր Հայրենիքին»,–գրել է նա։

Отец Асогик Карапетян обратился к теме недавних обвинений в адрес духовных лиц, отметив, что на протяжении последних лет участвовал почти во всех общественных митингах и демонстрациях, «чтобы армянин не поднял руку на армянина».
Он уточнил, что с 2003 года, сначала как священник, а с 2019 года как монах Святого Эчмиадзина, участвовал в протестах по собственной воле и осознанному решению. «Я уверен, что священнослужитель должен быть рядом со своей паствой, особенно в бурные моменты, чтобы стороны слышали друг друга, а происходящее служило интересам нации и государства».
Отец Асогик подчеркнул, что часто священнослужители стояли живым щитом между демонстрантами и полицией, между гражданами и государством. По его словам, их присутствие было принято с благодарностью как обществом, так и полицией, политиками и чиновниками.
«Служитель Дома Господня распространяет свою духовную заботу на всех без исключения, становясь закваской национального согласия и единства», — написал он.
Асохик призвал верующих распознать голос Истины и остаться верными Армянской Апостольской Церкви и её духовному руководству во главе с Католикосом всех армян.
15 октября Следственный комитет Армении при поддержке Службы национальной безопасности провёл обыски в резиденции Армянской епархии Арагацотна и в домах ряда священников. Десятки духовных лиц, включая епископа Мкртча Прошяна, были доставлены в СК. По решению суда епископ был арестован на два месяца, настоятель церкви Сурб Геворг в Мугни — Тер Гарегин Арсенян — на месяц. Остальные проходят по делу как свидетели. Прошяну предъявлены обвинения по двум статьям УК РА: злоупотребление служебным положением для воспрепятствования реализации избирательных прав и принуждение к участию в митингах.