ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 21-ին Ժնևում հանդիպում կունենա Ադրբեջանի Միլլի մեջլիսի ղեկավար Սահիբա Գաֆարովայի հետ։ Այդ մասին նա հայտնել է Տելեգրամի իր ալիքում։
Երկու կողմերը Ժնևում մասնակցելու են Միջխորհրդարանական միության 151-րդ վեհաժողովին։
«Մեկնում եմ Ժնև, որտեղ տեղի է ունենալուՄիջխորհրդարանական միության 151-րդ վեհաժողովը, որին մասնակցելու է ՀՀ պատվիրակությունը։
Հոկտեմբերի 21–ին հանդիպելու եմ Ադրբեջանի Միլլի մեջլիսի ղեկավար Սահիբա Գաֆարովայի հետ, վաղուց չենք հանդիպել: Կարծում եմ, որ ստեղծված իրավիճակում հանդիպումը շատ կարևոր է, քանի որ մեր երկու երկրների հանրության միջև վստահության վերականգնման հարց կա, որը, որ խորհրդարանականները թերևս ամենալավ կերպով կարող են լուծել: Հուսամ, որ հանդիպումը լավ կանցնի», – ասել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Վերջին անգամ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ու Ադրբեջանի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան հանդիպել էին 2025-ի ապրիլին Սանկտ Պետերբուրգում, որտեղ մասնակցում էին ԱՊՀ Միջխորհրդարանական վեհաժողովի 58–րդ լիագումար նիստին:

20 Октябрь 2025 - 07:53 AMT
Председатель Национального собрания Армении Ален Симонян 21 октября в Женеве встретится с главой Милли Межлиса Азербайджана Саибой Гафаровой. Об этом он сообщил в своем Telegram-канале.
Обе стороны примут участие в 151-й Ассамблее Межпарламентского союза, которая пройдет в Женеве.
«Направляюсь в Женеву, где состоится 151-я Ассамблея Межпарламентского союза, в которой примет участие армянская делегация.
21 октября я встречусь с председателем парламента Азербайджана Саибой Гафаровой. Мы давно не встречались. Считаю, что в нынешней ситуации такая встреча очень важна, поскольку существует необходимость восстановления доверия между обществами наших стран, и парламентарии, пожалуй, могут сделать это наилучшим образом. Надеюсь, встреча пройдет успешно», — заявил председатель парламента Армении Ален Симонян.
Последняя встреча Алена Симоняна и Саибы Гафаровой состоялась в апреле 2025 года в Санкт-Петербурге на 58-м пленарном заседании Межпарламентской ассамблеи СНГ.