20 Հոկտեմբեր 2025 - 07:27 AMT
Լեգենդար դարպասապահ և Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի նախկին ավագ Ռոման Բերեզովսկին ընտրվել է Հայաստանի ռուսական համայնքի ղեկավար։
Նա նշել է, որ ընդունել է Հայաստանի ռուսական համայնքի խորհրդի առաջարկը՝ ղեկավարելու կազմակերպությունը, քանի որ ցանկանում է իր փորձը կիրառել հասարակական ոլորտում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Թիմային ոգին միշտ էլ եղել է իմ կյանքի մի մասը։ Տարիների ընթացքում ես հասկացա, որ կարևոր է ոչ միայն խաղալ խաղադաշտում, այլև գործել դրա սահմաններից դուրս՝ հասարակության համար։ Այսօր ես հավատում եմ, որ դա կարող է իրական օգուտներ բերել», – ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ իր նոր գործունեության առանցքը լինելու է հայ-ռուսական հարաբերությունների ամրապնդումը և համակողմանի զարգացումը՝ հաշվի առնելով ներկայիս պատմական զարգացումները։
«Ես տարիներ շարունակ ազգային հավաքականը խաղադաշտ եմ դուրս բերել ավագի թևկապով։ Ինձ համար միշտ կարևոր է եղել արդարացնել երկրպագուների վստահությունը՝ խաղալ այնպես, որ կասկած չմնա. մեզանից յուրաքանչյուրն ամբողջությամբ տրվել է խաղին։ Այսօր պատասխանատվությունը պակաս չէ», – ավելացրել է նա։
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի և հայրենակիցների հանդիպման ժամանակ, որը տեղի է ունեցել այս տարվա մայիսին Երևանում, լեգենդար հայ դարպասապահ Ռոման Բերեզովսկին ռուս նախարարին նվիրել է ինքնագրով ֆուտբոլային գնդակ:
Ռոման Բերեզովսկին Հայաստանի հավաքականում նորամուտը նշել է 1996-ի օգոստոսի 31-ին Պորտուգալիայի հետ խաղում: Ընդհանուր առմամբ, ազգային թիմի կազմում նա անցկացրել է 94 հանդիպում։

Легендарный вратарь и бывший капитан национальной сборной Армении Роман Березовский избран председателем российской общины Армении.
Он принял предложение совета российской общины, выразив намерение применить свой опыт на общественном поприще, сообщает «Спутник Армения».
«Командный дух всегда был частью моей жизни. С годами я понял, что важно не только играть на поле, но и действовать за его пределами — ради общества. Сегодня я верю, что это может принести реальную пользу», — сказал он.
По его словам, основой его новой деятельности станет укрепление и всестороннее развитие армяно-российских отношений с учётом текущих исторических событий.
«Я долгие годы выводил национальную сборную на поле с капитанской повязкой. Для меня всегда было важно оправдывать доверие болельщиков — играть так, чтобы не осталось сомнений: каждый из нас полностью отдавался игре. Сегодня уровень ответственности ничуть не ниже», — отметил Березовский.
Во время встречи министра иностранных дел России Сергея Лаврова с соотечественниками, состоявшейся в мае этого года в Ереване, Роман Березовский подарил министру футбольный мяч с автографом. В составе сборной Армении он дебютировал 31 августа 1996 года в матче против Португалии и провёл в общей сложности 94 игры.