20 Հոկտեմբեր 2025 - 08:54 AMT
Մի շարք հասարակական կազմակերպություններ և փորձագետներ խստորեն դատապարտել են վերջին շրջանում Հայաստանում «քրեական արդարադատության գործիքակազմի ընտրովի, պատժիչ նպատակով, անհամաչափ և ոչ իրավաչափ կիրառման դրսևորումները, որոնք ուղեկցվում են մարդու հիմնարար իրավունքների կոպտագույն խախտումներով, հայտնում է Forrights.am–ը։
Հայտարարությունում ընդգծվել է, որ հատկապես մտահոգիչ են դեպքերը, երբ խոսքի ազատության սահմանափակման նպատակով քրեաիրավական միջոցներն «օգտագործվել են քաղաքական նպատակահարմարությամբ, այդ թվում՝ անձանց կալանավորման կիրառմամբ»։
«Թեև ըստ միջազգային իրավական չափանիշների՝ խոսքի ազատության իրավունքը բացարձակ իրավունք չէ և կարող է ենթարկվել սահմանափակումների, այդ միջոցները պետք է լինեն օրինական, իրավաչափ և համաչափ՝ Ժողովրդավարական հասարակությունում անհրաժեշտ։ Ժողովրդավարական հասարակությունում խոսքը, թեկուզ՝ սուր, վիրավորական կամ այլ կերպ ոչ իրավաչափ խոսքը սահմանափակելը և դրա համար պատժելը քրեաիրավական գործիքակազմի կիրառմամբ չի կարող համարվել իրավաչափ և համաչափ, այլ կրում է պատժիչ բնույթ և հասարակական լայն շրջանակներին ուղղված կոնկրետ ազդակ՝ լռեցնելու հակադիր, քննադատական և անցանկալի խոսքը։
Հոկտեմբերի 16-ին հայտնի է դարձել փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևի ձերբակալության և նրա դեմ մեղադրանք առաջադրելու մասին՝ այն բանից հետո, երբ նա Ֆեյսբուքում հրապարակել է ընդհանրական քննադատություն ուղղված իրավապահ մարմիններին։ Տարածված տեսանյութում երևում է, թե ինչպես է ձերբակալությունն իրականացվել անհարկի ուժի կիրառմամբ՝ նրան գետնին տապալելով և նվաստացնելով՝ իբր պատժելով իր գրառման համար։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է երկամսյա կալանք։
Համացանցային, նույնիսկ՝ վիրավորական խոսք պարունակող գրառման համար քրեական արդարադատության գործիքակազմի և ամենախիստ խափանման միջոցի կիրառումը ոչ իրավաչափ և անհամաչափ միջամտություն է անձի իրավունքներին»,- նշվում է ՀԿ-ների և փորձագետների հայտարարությունում։
Հայտարարության մեջ ընդգծվել է, որ նման ոչ համաչափ միջամտությունը վերածվում է կամայական գործողության։
«Նման դրսևորումներից է Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով,կալանավորումն ու ազատազրկման ձևով պատժի դատապարտումը խոսքի արտահայտման համար այն պայմաններում, երբ նույն խոսքը քրեական հետապնդման մարմինների կողմից նախկինում գնահատվել էր որպես քրեորեն ոչ հետապնդելի, և քրեաիրավական ողջ գործիքակազմը կիրառվել է ՀՀ իշխանությունների և Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հարաբերությունների լարման պայմաններում։ Ավելին, սույն քրեական վարույթով նախաքննության և հատկապես դատական քննության աննախադեպ արագ իրականացումը և ազատազրկումը որպես պատիժ նշանակելու հանգամանքն ընդգծում է արքեպիսկոպոս Աջապահյանի նկատմամբ քրեական արդարադատությունը քաղաքական նպատակահարմարությամբ գործարկելու միտումը։
Նույն մտահոգությունն է առաջացնում նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի հիմքով բացառապես ենթադրությունների վրա հիմնված և առերևույթ քաղաքական նկատառումներով հրահանգավորված քրեական հետապնդումը Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ ու նրա շարունակական կալանքը։
Հատկանշական է, որ 2020-ից մինչ օրս կտրուկ աճել է իշխանությունը զավթելու կոչերի հիմքով քրեական գործերի հարուցումը, այդ թվում՝ սոցիալական ցանցում արված գրառումների համար»,- նշված է հայտարարությունում։
«Արտահայտվելու իրավունքի ոչ իրավաչափ միջամտության մեկ այլ աղաղակող օրինակ է 2020թ․ Արցախյան պատերազմում անհայտ կորած զինծառայողի հորեղբայր Արսեն Ղուկասյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը, որը նպատակ ունի ազդելու Արսեն Ղուկասյանի կողմից իր բողոքն արտահայտելու և հավաքների մասնակցելու իրավունքի իրացման վրա, ավելին՝ զսպիչ գործոն հանդիսանալու անհայտ կորած այլ զինծառայողների ընտանիքների անդամների նկատմամբ՝ ազդելով նրանց կողմից իշխանություններին ներկայացվող իրավաչափ պահանջների և քննադատության արտահայտման իրավունքի վրա։ Ավելին, տեղեկություններ էին հրապարակվել, որ Արսեն Ղուկասյանն ունի կալանքի հետ անհամատեղելի հիվանդություններ, ինչն առավել ցցուն է դարձնում նրա նկատմամբ կիրառված կալանքի անօրինականությունը։
Նման պրակտիկան խեղաթյուրում է իրավունքի գերակայությունը և քրեական արդարադատության համակարգի ինստիտուցիոնալ ամբողջականությունը և անկախությունը, ազդում է արդարադատության և հատկապես դատական համակարգի նկատմամբ՝ որպես մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխավորի՝ հասարակության վստահության վրա»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայտարարությունը ստորագրողները պահանջել են.
– Հանրային իշխանության ներկայացուցիչները զերծ մնան դատական համակարգի և իրավապահ մարմինների վրա ճնշում գործադրելուց, ինչպես նաև չխախտեն անմեղության կանխավարկածը՝ հրապարակային հայտարարություններով,
– Դատարանները ղեկավարվեն բացառապես Սահմանադրությամբ, միջազգային պարտավորություններով և օրենքներով՝ երաշխավորելով մարդու իրավունքների պաշտպանությունը,
– Ապահովեն խափանման միջոցների և «ողջամիտ կասկածի» գնահատման պատշաճ ընթացակարգ,
– Քննչական կոմիտեի և դատախազության աշխատակիցները կատարեն անկախ և արդյունավետ քննություն՝ օրենքներին և միջազգային պայմանագրերին համապատասխան՝ ապահովելով ներգրավված անձանց իրավունքների ամբողջական պաշտպանությունը,
– Ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն ձեռնպահ մնան անհարկի ուժի կիրառումից և խախտումներից՝ առաջնորդվելով սահմանադրական ու իրավական նորմերով։
Հայտարարությունը ստորագրել են՝ Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների ՀԿ–ն, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի հայկական կոմիտեն, «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» ՀԿ–ն, Հանրային լրագրության ակումբ ՀԿ–ն,
Իրավունքի և ազատության կենտրոն ՀԿ–ն, Ժողովրդավարության և անվտանգության տարածաշրջանային կենտրոնը, Երևանի մամուլի ակումբը, Հելսինկյան ասոցիացիա իրավապաշտպան ՀԿ–ն,

20 Октябрь 2025 - 10:30 AMT
В совместном заявлении несколько общественных организаций и экспертов решительно осудили недавние проявления в Армении избирательного, карательного применения механизмов уголовного правосудия с политической целью, сопровождающиеся грубыми нарушениями основных прав человека, сообщает «Forrights.am ».
В заявлении подчёркивается, что особенно тревожны случаи, когда уголовно‑правовые меры использовались для ограничения свободы слова, в том числе путём применения задержаний, по мотивам политической целесообразности.
«Хотя право на свободу выражения мнений по международным правовым стандартам не является абсолютным и может подвергаться ограничениям, такие меры должны быть законными, правомерными и пропорциональными в демократическом обществе. Ограничение даже резкой, оскорбительной или иначе неправомерной речи и её наказание посредством уголовно‑правовых механизмов не может считаться правомерным и пропорциональным, а носит карательный характер и направлено на широкие слои общества с целью заставить замолчать инакомыслие, критику и нежелательные высказывания».
16 октября стало известно о задержании адвоката Александра Кочубаева и предъявлении ему обвинения после того, как он на Facebook опубликовал общую критику правоохранительных органов. На видео видно, как при задержании применена чрезмерная сила — его сбрасывают на землю и унижают, будто наказание за публикацию. В отношении него применена мера пресечения — двухмесячный арест.
Применение уголовно‑правовых механизмов и самой строгой меры пресечения за публикацию в сети, даже если она содержит оскорбительную речь, является неправомерным и непропорциональным вмешательством в права лица, отмечают организации.
В заявлении дополнительно подчёркивается, что такое непропорциональное вмешательство приобретает черты произвольных действий.
«Одним из таких проявлений является уголовное преследование архиепископа Микаэля Аджапахяна по статье 422 ч. 2 Уголовного кодекса Республики Армения, его арест и осуждение к лишению свободы за свободу выражения мнений при тех условиях, когда та же речь ранее была признана правоохранительными органами необлагающей уголовной ответственностью, и весь арсенал уголовно‑правовых средств был применён в условиях напряжённых отношений между властями Республики Армения и Армянской Апостольской Святой Церковью. Более того, беспрецедентно быстрые сроки проведения досудебного расследования и судебного разбирательства, и назначение лишения свободы как наказания подчёркивают тенденцию к политически мотивированному применению уголовного правосудия в отношении архиепископа Ажапахяна.
Та же озабоченность вызывает и уголовное преследование Сaмвела Карапетяна на основании исключительно предположений и по очевидно политическим мотивам по статье 422 УК Республики Армения, и его непрерывный арест.
Важно отметить, что с 2020 года резко выросло число уголовных дел, возбужденных по призывам к захвату власти, в том числе за публикации в социальных сетях».
Ещё одним вопиющим примером неправомерного вмешательства в право выражения мнения является арест Арсена Гукасяна, дяди по отцу военнослужащего, пропавшего без вести в ходе вой­ны 2020 года в Нагорном Карабахе, который направлен на влияние на его реализацию права выражать протест и участвовать в собраниях, а также является сдерживающим фактором для других членов семей пропавших без вести военнослужащих в осуществлении их легитимных требований и критики властей. Более того, были опубликованы сведения, что у Арсена Гукасяна имеются заболевания, несовместимые с содержанием под стражей, что ещё яснее подчёркивает незаконность применённого к нему ареста.
Такая практика искажает верховенство права и институциональную целостность и независимость системы уголовного правосудия и влияет на доверие к судебной системе как гаранту защиты прав человека в обществе.
Подписанты заявления требуют:
– Представителям публичной власти воздерживаться от давления на судебную и правоохранительные органы, а также не нарушать презумпцию невиновности посредством публичных заявлений;– Судебным органам действовать исключительно в соответствии с Конституцией, международными обязательствами и законами, обеспечивая защиту прав человека;
– Обеспечить надлежащую оценку мер пресечения и «разумных подозрений»;
– Сотрудникам Следственного комитета и прокуратуры проводить независимое и эффективное расследование в соответствии с законами и международными договорами, обеспечивая полную защиту прав участников процесса;
– Полиции и Службе национальной безопасности воздерживаться от применения избыточной силы и иных нарушений, руководствуясь конституционными и правовыми нормами.
Заявление подписано: НПО «Защита прав без границ», Армянский комитет Ассамблеи граждан Хельсинки, НПО «Армянская прогрессивная молодёжь», НПО «Клуб общественной журналистики», НПО «Центр права и свободы», Региональный центр демократии и безопасности, Ереванский пресс‑клуб, НПО «Хельсинкская ассоциация защиты прав человека», НПО «Журналисты за права человека», НПО «МИТК», эксперт по вопросам свободы вероисповедания или убеждений Изабелла Саргсян.