Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը համոզվածություն է հայտնել, որ կառուցվելիք Ակադեմիական քաղաքը հնարավորություն ունի դառնալու տարածաշրջանային հաբ։ Այդ մասին նա ասել է «Ակադեմիական քաղաք Հայաստան. գիտելիքի միջազգային ֆորումի» բացման ժամանակ։
«Սա այն ծրագիրն է, որ, հետևելով մեր կառավարության առաջնահերթ օրակարգին՝ «Խաղաղության խաչմերուկին», ցույց է տալիս այն հնարավորությունները, որ կարող են լրացնել բաց սահմանները՝ բովանդակային համագործակցության նոր հեռանկարով՝ «Խաղաղության խաչմերուկը» վերածելով նաև գիտելիքի և նորարարության խաչմերուկի»,- նշել է Անդրեասյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նախարարը հավելել է, որ Ակադեմիական քաղաքի զարգացումը նախատեսում է նաև մասնավոր հատվածի ներգրավվածություն։
«Օրինակ՝ տեխնոլոգիական կազմակերպությունները կարող են ունենալ իրենց գրասենյակներն ակադեմիական քաղաքի ստարտափ թաղամասում, համատեղ հետազոտություններ և կրթական ծրագրեր նախաձեռնել, բազմաթիվ միջոցառումներ կարող են պլանավորվել և կազմակերպվել Ակադեմիական քաղաքում նախատեսվող ազգային ստադիոնում։ Սպորտային մյուս ենթակառուցվածքներով, բազմաֆունկցիոնալ մշակութային կենտրոնը կարող է հյուրընկալել փառատոններ, համերգներ, ներկայացումներ, համաժողովներ ու քննարկումներ»,- ասել է Անդրեասյանը։
«Ակադեմիական քաղաք Հայաստան. գիտելիքի միջազգային ֆորումին» իրենց մասնակցությունն են ցուցաբերել նաև Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Վրաստանի կրթության, գիտության և երիտասարդության նախարար Գիվի Միկանաձեն։
Ակադեմիական քաղաքը կառուցվելու է Երևանի 17-րդ թաղամասին հարող մոտ 680 հա տարածքում, որը սահմանակից է Արմավիրի, Արագածոտնի և Կոտայքի մարզերին և տրանսպորտային տարբեր միջոցներով կապված է լինելու ինչպես Երևանին, այնպես էլ մարզերին։ Ակադեմիական քաղաքի տարածքում հնարավոր կլինի տեղակայել մինչև 16 բուհ՝ օրենքով նախատեսված մինչև 8 պետական խոշորացված բուհ և մինչև 8 ոչ պետական կամ միջազգային բուհ:
Ակադեմիական քաղաքում առաջին փուլով նախատեսվում է գործարկել բուհական կլաստերներից չորսը՝ կրթական, արվեստների, տեխնոլոգիական, սպայական ուղղություններով։ Նշված կլաստերներում և դրանց հարակից տարածքներում նախնական հաշվարկով աշխատելու և բնակվելու է մոտ 44,000 մարդ:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян выразила уверенность, что создаваемый Академгородок может стать региональным образовательным и исследовательским центром. Об этом она заявила на открытии международного форума знаний «Академический город Армения».
«Этот проект, соответствующий приоритетной повестке правительства “Перекресток мира”, демонстрирует возможности, которые могут дополнить открытые границы новым горизонтом содержательного сотрудничества, превратив “Перекресток мира” также в перекресток знаний и инноваций», — отметила Андреасян, передаёт «Арменпресс».
Министр добавила, что развитие Академического города предполагает активное участие частного сектора.
«Технологические компании, например, смогут открыть офисы в стартап-квартале Академгородка, инициировать совместные исследования и образовательные программы. В национальном стадионе, который планируется на территории, можно будет организовывать масштабные мероприятия. Многофункциональный культурный центр примет фестивали, концерты, спектакли, конференции и дискуссии», — сказала она.
В работе форума также приняли участие президент Армении Вагарн Хачатурян и министр образования, науки и молодежи Грузии Гиви Микадзе.
Академгородок будет построен на территории около 680 гектаров, прилегающей к 17-му району Еревана и граничащей с марзами Армавир, Арагацотн и Котайк. Проект будет связан с Ереваном и регионами различными видами транспорта. На его территории смогут разместиться до 16 вузов — 8 укрупненных государственных и до 8 частных или международных.
На первом этапе предполагается запуск четырёх университетских кластеров — образовательного, художественного, технологического и военного. По предварительным оценкам, в городе и его окрестностях будут жить и работать около 44 000 человек.