10 Հունիս 2009 - 16:15 AMT
Պենզայի գեղարվեստական ուսումնարանի դասախոս, քանդակագործ Ալեքսանդր Խաչատրյանը մտադիր է Դմիտրի Մեդվեդեւին, Վլադիմիր Պուտինին եւ Պենզայի շրջանի նահանգապետ Վասիլի Բոչկարյովին «Առատաձեռնության համար» մեդալներ հանձնել, գրում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան»:
Խաչատրյանն ինքնուրույն մշակել է բրոնզե մեդալների էսքիզները: Յուրաքանչյուր մեդալի մի կողմում լինելու է Նիկոլայ Սելիվերտսովի կիսադեմը, որը ղեկավարել է Պենզայի շրջանը 1867-1872-ը, հակառակ երեսին` «Առատաձեռնության համար» գրությունը:
Քանդակագործը նշել է, որ Նիկոլայ Սելիվերտսովը «միջոց չի խնայել քաղաքում արվեստի զարգացման համար» եւ հույս է հայտնել, որ նախագահը, վարչապետը եւ ներկայիս նահանգապետը կհետեւեն Սելիվերտսովի օրինակին:
Մեդվեդեւը եւ Պուտինը պետք է Պենզա այցելեն հուլիսի սկզբին. նրանք ժամանելու են սովորողների Սպարտակիադայի բացմանը:

Преподаватель Пензенского художественного училища скульптор Александр Хачатурян намерен вручить Дмитрию Медведеву, Владимиру Путину и губернатору Пензенской области Василию Бочкареву медали “За щедрость”, пишет “Комсомольская правда”.
Хачатурян самостоятельно разработал эскизы бронзовых медалей. На одной стороне каждой медали будет профиль Николая Селиверстова, руководившего Пензенской областью с 1867 по 1872 год, а с другой стороны – надпись “За щедрость”. Изготовление каждой медали обойдется в 3-4 тысячи рублей.
Скульптор отметил, что Николай Селиверстов “не жалел средств на развитие искусства в городе” и выразил надежду, что президент, премьер-министр и нынешний губернатор последуют примеру Селиверстова.