20 Հոկտեմբեր 2025 - 11:56 AMT
Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանը Հայաստանում Չեխիայի դեսպան Պետր Պիրունչիկի հետ քննարկել է բնապահպանության ոլորտին վերաբերող մի շարք հարցեր և ձևավորված համագործակցության զարգացումը։
Քննարկման առանցքում եղել է Շրջակա միջավայրի նախարարության համակարգմամբ ու Եվրոպական միության ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Հայաստանում կենսաբազմազանության ուժեղացված պահպանությունն ու կայուն օգտագործումը եվրոպական չափանիշներին համապատասխան» երկամյա Twinning ծրագիրը, որը համատեղ իրականացվում է Չեխիայի և Ֆինլանդիայի Հանրապետությունների մասնակցությամբ։
Մաթևոսյանն ընդգծել է, որ ծրագրի իրականացումը մեծ նշանակություն ունի բնապահպանական կառավարման համակարգի բարելավման գործում, մասնավորապես՝ կենսաբազմազանության պահպանության և հատուկ պահպանվող տարածքների արդյունավետ կառավարման ուղղությամբ։ Նա հավելել է, որ Twinning նախաձեռնության շրջանակում մշակված օրենսդրական և կառավարման նոր մոտեցումները կնպաստեն նաև ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով (CEPA) ստանձնած պարտավորությունների իրականացմանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են ծրագրի շարունակականության ապահովման ուղիները և հետագա փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։ Այս համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նաև Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (#CoP17) շրջանակում համագործակցությանը և համատեղ քայլերին։
Պիրունչիկը կարևորել է Հայաստանի և Չեխիայի միջև ձևավորված գործընկերային հարաբերությունները բնապահպանության ոլորտում՝ ընդգծելով, որ Չեխիայի Հանրապետությունը պատրաստակամ է շարունակել աջակցությունը Հայաստանի բնապահպանական բարեփոխումներին, հատկապես՝ ԵՄ չափանիշների ներդրման և կայուն զարգացման սկզբունքների կիրառման գործընթացում։
Կողմերը նաև քննարկել են բնապահպանական քաղաքականության արդյունավետ իրագործման նպատակով քաղաքացիական հասարակության և մասնավոր հատվածի ներգրավվածության խթանման մեխանիզմները, մասնավորապես՝ հանրային իրազեկվածության բարձրացման և մասնակցային կառավարման համակարգի ամրապնդման ուղղությամբ։
Համբարձում Մաթևոսյանը և Պետր Պիրունչիկը ընդգծել են, որ երկկողմ համագործակցությունը մեծապես կխթանի Հայաստանի բնապահպանական ինստիտուտների զարգացումը, միջազգային լավագույն փորձի կիրառումը և համատեղ նախաձեռնությունների ընդլայնումը՝ ուղղված շրջակա միջավայրի պահպանության և կայուն զարգացման նպատակների իրագործմանը։

Министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян и посол Чехии в Армении Петр Пирунчик провели встречу, на которой обсудили текущие и перспективные направления сотрудничества в экологической сфере.
В центре внимания оказалась реализуемая при поддержке ЕС двухлетняя программа Твининг «Усиленная охрана и устойчивое использование биоразнообразия в Армении в соответствии с европейскими стандартами». Программа осуществляется при участии Чехии и Финляндии под координацией Министерства окружающей среды Армении.
Матевосян подчеркнул, что программа имеет важное значение для улучшения системы экологического управления, в частности — для охраны биоразнообразия и эффективного управления особо охраняемыми природными территориями. Разработанные в рамках Твининг законодательные и управленческие подходы, по его словам, также способствуют выполнению обязательств Армении в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве с ЕС (CEPA).
Стороны обсудили пути обеспечения продолжения программы и возможности расширения сотрудничества, включая совместные шаги в рамках 17-й Конференции сторон (CoP17) Конвенции о биологическом разнообразии.
Пирунчик отметил важность партнерских отношений между Арменией и Чехией в области экологии и подтвердил готовность Чехии продолжать поддержку армянских экологических реформ — особенно в направлении имплементации стандартов ЕС и устойчивого развития.
Также обсуждались механизмы поощрения участия гражданского общества и частного сектора в реализации экологической политики — в частности, повышение информированности населения и укрепление системы участия в управлении.
Обе стороны подчеркнули, что развитие двустороннего сотрудничества будет способствовать укреплению природоохранных институтов Армении, применению международного опыта и расширению совместных инициатив по охране природы и устойчивому развитию.