20 Հոկտեմբեր 2025 - 12:08 AMT
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը ստացել է ահազանգեր, համաձայն որոնց` Գյումրու որոշ նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններում ուսումնական գործընթացը լիարժեք չի կազմակերպվել, երեխաներին ժամանակից շուտ տուն են ուղարկել՝ ծնողներին կամ անձնակազմին հորդորելով մասնակցել հանրահավաքի։
Նախարարությունը է հորդորել է ապահովել անխափան ուսումնական գործընթաց։
«Նշված գործողությունները խախտում են երեխաների կրթության իրավունքը, ինչպես նաև կրթության ոլորտը կարգավորող ՀՀ օրենսդրության պահանջները, որոնցով սահմանվում են ուսումնական հաստատություններում կուսակցական, քաղաքական և կրոնական քարոզչության, ինչպես նաև քաղաքական միջոցառումների անցկացման արգելքները։
Տնօրեններն ու աշխատակիցները պետք է դրսևորեն քաղաքական զսպվածություն։
ԿԳՄՍ նախարարությունը նախազգուշացնում է բոլոր կրթական հաստատությունների տնօրեններին՝ ապահովել անխափան ուսումնական գործընթաց և նախատեսում է հաղորդում ներկայացնել իրավապահ մարմիններին` վերոնշյալ ահազանգերի հիման վրա»,- նշված է նախարարության հայտարարության մեջ։
Մինչ այդ, Ազգային ժողովի պատգամավոր Քնարիկ Հարությունյանն էր ահազանգել, որ Գյումրու մի շարք մանկապարտեզներ չեն գործել՝ աշխատակիցների նկատմամբ հավաքներին մասնակցելու պարտադրանքի պատճառով։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն տեղեկացրել էր, որ քննվող քրեական վարույթի շրջանակում Գյումրու համայնքապետարանում իրականացվել են քննչական գործողություններ։ Համայնքի մի քանի պաշտոնատար անձանց, այդ թվում՝ համայնքի ղեկավար Վարդան Ղուկասյանին, ներկայացվել են կաշառք ստանալու և տալու մեղադրանքներ։ Ընդհանուր առմամբ, ձերբակալվել է 8 անձ։

20 Октябрь 2025 - 13:10 AMT
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении заявило, что получило сигналы о том, что в ряде дошкольных учреждений Гюмри детям досрочно завершили занятия и отпустили домой, а родителей или персонал призвали участвовать в митингах.
Министерство подчеркнуло, что необходимо обеспечить бесперебойный учебный процесс, и заявило, что такие действия нарушают право детей на образование, а также положения законодательства Армении, запрещающие политическую, партийную и религиозную пропаганду и проведение политических мероприятий в учебных заведениях.
«Директора и сотрудники должны проявлять политическую сдержанность», — говорится в заявлении.
Министерство предупредило всех руководителей образовательных учреждений о необходимости обеспечить полноценный учебный процесс и объявило о намерении направить сообщение в правоохранительные органы на основании поступивших сигналов.
Ранее депутат парламента Кнарик Арутюнян заявила, что в Гюмри несколько детсадов были закрыты по причине давления на сотрудников с целью их участия в митингах в поддержку мэра Вардана Гукасяна.
Ранее Антикоррупционный комитет сообщил о возбуждении уголовного дела против ряда должностных лиц мэрии Гюмри, включая Гукасяна, по обвинению в получении и даче взяток в крупных размерах. Всего задержаны восемь человек. Комитет также опубликовал связанные с делом аудиозаписи.