Քննչական կոմիտեն վարույթ է նախաձեռնել հոկտեմբերի 19–ին համացանցում հայտնված ձայնագրության առթիվ, որում առերևույթ խոսակցություններ են հավաքին գումարի դիմաց մասնակցելու վերաբերյալ, հայտնում է Factor.am-ը։
Քննչական կոմիտեի նախագահի մամուլի քարտուղար Կիմա Ավդալյանը ասել է, որ համացանցում հայտնված ձայնագրության առթիվ վարույթ է նախաձեռնվել Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով (հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը):
Ձայնագրությունում, որը լայնորեն տարածվել է սոցիալական հարթակներում, խոսակցություններ են գումարի դիմաց ինչ-որ երթի մասնակցելու վերաբերյալ։ Զրուցակիցներից մեկն ասում է, որ 20,000 դրամ աշխատելու տարբերակ է առաջարկում։
«Հորս արև, ասա 5 հոգի բերում ա, թող 100 հազար տա»,–ասում է զրուցակիցներից մեկը։ «Արա, ինչքան բերեց, հանի, դնի ջեբդ…»,–պատասխանում է մյուսը և այլն։
Ըստ գործող օրենսդրության՝ հավաքների ազատության սահմանադրական իրավունքի խախտման, ինչպես նաև հավաքներին հարկադրական կամ նյութական մեթոդներով ներգրավելու փորձերը կարող են դիտվել որպես քրեորեն պատժելի արարք։

Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело по факту распространённых 19 октября в интернете аудиозаписей, в которых, предположительно, обсуждается участие в митинге за денежное вознаграждение.
Как сообщает Factor.am , пресс-секретарь председателя СК Кима Авдалян заявила в беседе с Factor TV, что по этим материалам возбуждено производство по признакам части 2 статьи 236 УК Армении — «воспрепятствование проведению собрания или принуждение к участию, а также материальное стимулирование участия или отказа от участия в собрании».
В распространённых записях один из собеседников предлагает «вариант заработать 20 тысяч драмов» за участие в шествии. Другой говорит: «Клянусь отцом, скажи — приведёт пятерых, пусть даст 100 тысяч». Ответ: «Сколько приведёт, вычти и положи в карман…» и так далее.
Согласно действующему законодательству, нарушение конституционного права на свободу собраний, а также попытки вовлечь участников с применением давления или денежного вознаграждения считаются уголовно наказуемыми деяниями.