20 Հոկտեմբեր 2025 - 14:16 AMT
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի նախկին գավազանակիր Աղան աբեղա Երնջակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ափսոսանք է հայտնել, որ իր հեռախոսազրույցը, որը պարունակում է անձնական և ընտանեկան հարցեր, շրջանառման նյութ է դարձել։
Նա խնդրել է ՀԱԵ բարձրաստիճան հայրերին և Եկեղեցու պատկան կառույցներին, որ պատասխանեն հասարակությանը և հավատացյալներին հուզող հարցերին` «զերծ պահելով նոր քննարկումներից ու տարընթերցումներից»։
«Նախորդ օրերին մամուլում հայտնվեց հեռախոսային ձայնագրություն, որը դարձավ հասարակության լայն շերտերի բուռն քննարկման առիթ։
Ցավում եմ շատ, որ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Կարգապահական հանձնախմբի ատենապետ Գերաշնորհ Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի և իմ հեռախոսազրույցը, որը պարունակում է անձնական և ընտանեկան հարցեր, շրջանառման նյութ է դարձել։ Չքննարկելով ձայնագրության իսկությունը` Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որը սակայն սպառիչ չէր ըստ արդյուքների, և շարունակվում են լրատվամիջոցների ու հազարավոր հավատացյալների հարցերն ուղղվել ինձ, որոնք համախմբելով ստացել եմ հետևյալ պատկերը.
• Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Կարգապահական հարցերը քննարկող մարմնի ղեկավարի ուշադրությանը ներկայացված խիստ բարոյական, արժեհամակարգային և ինստիտուցիոնալ բնույթ կրող խնդրո առարկա նյութը նույն Կարգապահական մարմնում արդյո՞ք ընթացք ստացել է, թե ոչ։
• Եթե չի ստացել, ապա ինչո՞ւ։
• Եթե ստացել է, կա՞ արդյոք քննարկման և որոշումների մասին արձանագրություն, թե ոչ:
• Եվ եթե կա, ինչու՞ օրեր առաջ Տեղեկատվական համակարգը հղում չարեց այդ քննարկումներին և որոշումներին։
Այժմ խնդրանքս է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բարձրաստիճան հայրերին և Եկեղեցու պատկան կառույցներին, որպեսզի, փոխանակ հետևելու և արձագանքներն ամբողջությամբ իմ վրա թողնելու, իրենք պատասխանեն հասարակությանը և հավատացյալներին հուզող հարցերին` զերծ պահելով նոր քննարկումներից ու տարընթերցումներից։
Աստված պահապան և օգնական մեր Մայր Հայրենիքին, մեր Սուրբ Եկեղեցուն և հարազատ ժողովրդին»,–ասվում է գրառման մեջ։
Ավելի վաղ իշխանական լրատվամիջոցներով ձայնագրություն էր շրջանառվել՝ Նաթան Սրբազանի և այլևս կարգալույծ Աղան աբեղա Երջնկյանի մասնակցությամբ, որտեղ նա բողոքում է, թե Վեհափառը պարտադրում է իրեն՝ ընտանիքի անդամների հետ մասնակցել «մեղքի խորհրդանիշ» Նիկոլ Փաշինյանի դեմ ցույցերին:
Նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով (իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով հավաք անցկացնելուն կամ դրան մասնակցելուն խոչընդոտելը կամ հարկադրելը, ինչպես նաև հավաքին մասնակցելու կամ հավաքին մասնակցելուց հրաժարվելու նպատակով նյութապես շահագրգռելը):

Бывший викарий Католикоса всея армян Архиепископ Аган Ернджакян в публикации на своей странице в Facebook выразил сожаление, что телефонный разговор, содержащий личные и семейные вопросы, стал предметом общественного достояния. Он указал, что вопросы верующих адресованы ему.
Он обратился к верховным отцам Армянской Апостольской Святой Церкви и соответствующим церковным структурам с просьбой, чтобы они дали ответы обществу и верующим на волнующие вопросы, «избегая новых обсуждений и искажений».
«В последние дни в прессе появилась аудиозапись телефонного разговора, которая стала поводом для бурного обсуждения широкими слоями общества. Я глубоко сожалею, что мой телефонный разговор с Преосвященным Натаном архиепископом Ованнисяном, председателем Дисциплинарной комиссии Священного Эчмиадзинского Матери‑Собора, содержащий личные и семейные вопросы, стал объектом распространения. Не обсуждая достоверность записи, Материнский Собор Святого Эчмиадзина выступил с заявлением, которое, однако, по результатам было не исчерпывающим, и вопросы СМИ и тысяч верующих всё ещё адресованы мне, из чего я составил следующую картину.
Получило ли представление по предмету, имеющему исключительно моральный, ценностно‑системный и институциональный характер, движение в дисциплинарном органе Материнского Собора Святого Эчмиадзина или нет? Если нет, то почему? Если да, то существуют ли протоколы обсуждения и решений или нет? И если существуют, то почему Информационная система не сослалась на те обсуждения и решения несколько дней назад?
Сейчас моя просьба к высшим отцам Армянской Апостольской Святой Церкви и церковным структурам: вместо того, чтобы следить и оставлять ответы полностью на мне, сами дайте ответы обществу и верующим на волнующие их вопросы, избегая новых обсуждений и искажений.
Да хранит Бог нашу Родину, нашу Святую Церковь и наш дорогой народ», — говорится в публикации.
Ранее в правительственных СМИ была распространена запись с участием архиепископа Натана и уже лишённого сана Агана Ернджакяна, где он жалуется, что Католикос заставляет как его, так и членов его семьи участвовать в протестах против «символа греха» Николa Пашиняна. Инициировано уголовное производство по статье 236 части 3 Уголовного кодекса (использование властных или служебных полномочий либо обусловленное ими влияние для препятствования или принуждения к проведению собрания или участию в нём, а также материальное поощрение участия или отказа в участии в собрании).