20 Հոկտեմբեր 2025 - 14:21 AMT
Գյումրիի համայնքապետարանը հոկտեմբերի 21–ից գործադուլ կանի։ Լրագրողների հետ զրույցում այդ մասին հայտնելէ Գյումրու փոխքաղաքապետ Ավետիս Առաքելյանը, որը համայնքապետ Վարդան Ղուկասյանի փեսան է։
Այս հայտարարությունից հետո նա մյուս գյումրեցիների հետ շարժվել է Երևան, ուր տեղափոխել են Վարդան Ղուկասյանին։
Գյումրու քաղաքապետի աշխատասենյակի դուռը փակել են, բայց չեն կապարակնքել։
Հոկտեմբերի 20–ի առավոտյան իրավապահ մարմինները մուտք են գործել Գյումրու քաղաքապետարանի շենք՝ համայնքապետ Վարդան Ղուկասյանին բերման ենթարկելու նպատակով։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հայտնել է, որ ձերբակալվել է ութ անձ՝ խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և կաշառք փոխանցելու մեղադրանքներով, որոնց մեջ ներգրավված են եղել պաշտոնատար անձինք։
Ժամեր անց Վարդան Ղուկասյանը ինքնուրույն դուրս է եկել քաղաքապետարանի շենքից, նրան վազեցնելով մեքենա են նստեցրել։ Ոստիկանության և Ղուկասյանի աջակիցների միջև բախումներ են տեղի ունեցել։ 23 քաղաքացի բերման է ենթարկվել։
ՀՀ քննչական կոմիտեն հաղորդել է, որ Գյումրիում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների և արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու դեպքով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։

Мэрия Гюмри с 21 октября объявляет забастовку. Об этом в беседе с журналистами сообщил вице-мэр Аветис Аракелян, зять главы общины Вардана Гукасяна.
После заявления он вместе с другими жителями Гюмри направился в Ереван, куда был доставлен Вардан Гукасян.
Кабинет мэра закрыт, однако не опечатан.
Утром 20 октября сотрудники правоохранительных органов вошли в здание мэрии Гюмри с целью задержания Вардана Гукасяна. По сообщению Антикоррупционного комитета, задержаны восемь человек, в том числе должностные лица, по обвинению в получении и передаче взяток в особо крупном размере.
Спустя несколько часов Гукасян покинул здание мэрии добровольно, его посадили в автомобиль. Между полицией и сторонниками мэра произошли столкновения. Были задержаны 23 человека.
Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело по фактам массовых беспорядков в Гюмри и воспрепятствования осуществлению правосудия.