ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ Գյումրիում կատարվածը «գործող վարչախմբի հերթական հարձակումն է ժողովրդի կամքի դեմ»։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը «պատերազմ է հայտարարել հայ ժողովրդին», և այդ պատերազմում պարտվելու է։
«Ընտրված քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի ցուցադրական ձերբակալությունը, Գյումրի քաղաքի ու համայնքապետարանի պաշարումը, ուժային համակարգի միջոցով հանրապետությունում վախի մթնոլորտ սերմանելու փորձերն ապացուցում են, որ գործող իշխանությունը չի հանդուրժում ժողովրդի ընտրությունը։
Վերջերս խորհրդարանում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր Գյումրի համայնքի ղեկավարին ուժով հեռացնելու մտադրության մասին։ Այսօր այդ մտադրությունը վերածվեց բռնի գործողության։ Հիշեցնենք, որ ՔՊ-ական իշխանությունները շինծու մեղադրանքներով դատապարտել կամ կալանավորել էին Վանաձորի, Բերդի, Գորիսի և այլ համայնքների ընտրված ղեկավարներին։
Վաղարշապատ խոշորացված համայնքում նշանակված ընտրություններից առաջ Գյումրու համայնքապետի ձերբակալությունը հստակ ուղերձ է տեղական ինքնակառավարման մարմիններին․ իշխանությունը պատրաստ չէ հանդուրժել որևէ ինքնակառավարում, որևէ ինքնուրույնություն։
Մենք դատապարտում ենք ժողովրդավարության հիմքերի դեմ հերթական հարձակումը և դիմում միջազգային կառույցներին՝
Եվրոպական միությանը, Եվրոպայի խորհրդին, ԵԱՀԿ-ին, ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին, ինչպես նաև Հայաստանում հավատարմագրված բոլոր դիվանագիտական ներկայացուցչություններին՝ անմիջապես արձագանքել ժողովրդավարության դեմ իրականացվող համակարգված արշավին։
Մենք սատարում ենք գյումրեցիների մեծամասնության՝ իրենց ընտրությունը պաշտպանելու իրավունքը եւ կոչ ենք անում Գյումրու ավագանու անդամներին՝ համախմբվել և թույլ չտալ գործող վարչախմբի կողմից իշխանազավթումը։
Հորդորում ենք Հայաստանի քաղաքացիներին՝ ամենուր մերժել այս իշխանությանը։
Նիկոլ Փաշինյանը պատերազմ է հայտարարել հայ ժողովրդին։ Վստահ եղեք՝ այդ պատերազմում նա պարտվելու է»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

21 Октябрь 2025 - 07:13 AMT
Оппозиционный блок «Армения» заявил, что премьер-министр Никол Пашинян «объявил войну армянскому народу» и в этой войне потерпит поражение.
Фракция «Армения» в Национальном собрании распространила заявление, в котором указала, что события в Гюмри являются «очередной атакой действующей власти на волю народа», сообщается на официальной странице блока в Facebook.
«Показательная арест мэра Вардана Гукасяна, блокирование города и мэрии, попытки сеять страх в стране с помощью силовых структур доказывают, что нынешняя власть не терпит выбор народа. Премьер-министр Никол Пашинян объявил войну армянскому народу, и он эту войну проиграет», — говорится в заявлении.
В документе напоминается, что недавно в парламенте Пашинян открыто заявил о намерении силой сместить главу гюмрийской общины. «Сегодня это намерение переросло в насильственные действия», добавляет оппозиция, указывая также, что власти ранее уже преследовали избранных мэров Ванадзора, Берда, Гориса и других общин по «сфабрикованным обвинениям».
По мнению фракции, арест главы гюмрийской общины накануне выборов в укрупненной общине Вагаршапат — это четкий сигнал органам местного самоуправления: власть не готова терпеть ни самостоятельность, ни независимость.
Оппозиция осудила «очередное нападение на основы демократии» и обратилась к международным структурам — Европейскому союзу, Совету Европы, ОБСЕ, Управлению Верховного комиссара ООН по правам человека, а также ко всем аккредитованным в Армении дипломатическим миссиям с призывом немедленно отреагировать на «системную атаку на демократию».
Блок выразил поддержку праву жителей Гюмри защищать свой выбор и призвал членов городского совета объединиться и не допустить узурпации власти.
«Призываем всех граждан Армении повсеместно отвергнуть данную власть. Никол Пашинян объявил войну армянскому народу. Будьте уверены — он эту войну проиграет,» — подчеркивается в заявлении.
Антикоррупционный комитет сообщил, что по обвинению в даче и получении крупных взяток арестованы восемь человек, включая мэра Гюмри и главного архитектора.