21 Հոկտեմբեր 2025 - 07:23 AMT
«Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը հայտարարել է, որ շրջանառվող տեղեկատվությունը, թե սահմանային անցակետերում երթևեկությունը վերականգվել է, չի համապատասխանում իրականությանը։ Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
Նա նշել է, որ խոսքը բեռնատարների մասին է՝ մարդատարների համար երթևեկությունը փակելու միտում ցուցարարները չեն էլ ունեցել։
«Հաշվի առնելով, որ սահմանային անցակետերում լրագրողներ չկան և ով ինչ ցանկանա, կարող է ասել։ Տեղեկացնեմ, որ տեղեկությունը, թե բնականոն երթևեկությունը սահմանային կետերում վերականգնվել է, ըստ ցուցարարների, մեղմ ասած, չի համապատասխանում իրականությանը։
Երթևեկությունը եղել է փակ բացառապես բեռնատարների համար ու շարունակում է մնալ փակ մինչև հիմա, իսկ մարդատարների համար երթևեկությունը փակ չի էլ եղել և ցուցարարները այն փակելու միտում չեն էլ ունեցել»,–գրել է նա։
Ավելի վաղ ՀՀ Ներքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Նարեկ Սարգսյանն ասել էր, որ Հայաստան-Վրաստան սահմանին գտնվող «Բագրատաշեն», «Բավրա» և «Գոգավան» անցակետերում երթևեկությունը վերականգնվել է․ հայտնում է Արմենպրեսը։
«Բագրատաշենում, Գոգավանում և Բավրայում երթևեկությունը վերականգնվել է»,- ասել է Սարգսյանը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ բեռնատարների մի խումբ վարորդներ իրենց մեքենաներով փակել են միջպետական ճանապարհը Բավրայի, Բագրատաշենի և Գոգավանի անցակետերի մոտ։
Արդեն մի քանի օր է՝ բեռնատարների վարորդները բողոքում են ՌԴ-ում ընդունված նոր կարգավորման դեմ, ըստ որի ՌԴ առանց վիզայի մուտք ունեցող երկրների քաղաքացիները մեկ տարվա ընթացքում ՌԴ-ում մնալու իրավունք ունեն 90 օր՝ նախկին 180 օրվա փոխարեն։ Վարորդները Հայաստանի իշխանություններից պահանջում են բանակցել ռուսական կողմի հետ և հասնել այդ կարգավորման չեղարկմանը։ Վարորդները նշում են, որ դրանից ամենաշատը տուժելու են բեռնափոխադրում և ուղևորափոխադրում իրականացնողները, քանի որ տարվա մեջ միայն 90 օր նրանք կարող են մնալ Վերին Լարսի անցակետում՝ այդտեղ առկա հերթերի և այլ խնդիրների պատճառով։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանն ավելի վաղ Կառավարության շենքի դիմաց ցույց անող վարորդներին ասել էր, որ կառավարությունն այդ հարցով ակտիվորեն զբաղվում է։

Бабкен Пипоян, глава НПО «Информированный и защищённый потребитель», заявил, что информация о возобновлении движения на пограничных пунктах не соответствует действительности. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
Он подчеркнул, что ограничения касаются только грузовых автомобилей, а у протестующих изначально не было намерения блокировать проезд легковых машин. «С учётом того, что на границе нет журналистов, каждый может говорить что угодно. Сообщаю, что, по словам протестующих, информация о восстановлении нормального движения на границе, мягко говоря, не соответствует действительности. Движение для грузовиков остаётся закрытым, а легковые машины никогда не блокировались и не планировались к блокировке», — написал он.
Ранее представитель МВД Армении Нарек Саргсян сообщил, что движение на КПП Баграташен, Бавра и Гогаван, расположенных на армяно-грузинской границе, восстановлено, передаёт «Арменпресс».
До этого стало известно, что группа водителей грузовиков заблокировала межгосударственные дороги у указанных КПП в знак протеста.
Водители фур несколько дней проводят акции против нового порядка, принятого в России, согласно которому граждане стран с безвизовым режимом могут находиться на территории РФ только 90 дней в год вместо прежних 180. Протестующие требуют от властей Армении переговоров с российской стороной и отмены новых правил. По их словам, наиболее сильно пострадают компании, занимающиеся грузовыми и пассажирскими перевозками, особенно из-за длительных очередей на Верхнем Ларсе.
Ранее министр экономики Геворг Папоян заявил протестующим водителям у здания правительства, что власти активно работают над решением этой проблемы.