Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը Միջխորհրդարանական միության 151-րդ նստաշրջանի ընդհանուր քննարկման ժամանակ իր ելույթում ընդգծել է հումանիտար խնդիրների կարևորությունը և գերեվարված անձանց հնարավորինս արագ վերադարձի անհրաժեշտությունը։
«Ադրբեջանում պահվող անձանց հարցը դեռևս լուրջ մարդասիրական խնդիր է, որը պետք է լուծում գտնի: Մենք ձգտում ենք գերեվարված անձանց հնարավորինս շուտ ազատ արձակմանը և վերամիավորմանը իրենց ընտանիքների հետ: Մեկ այլ կարեւոր հումանիտար առաջնահերթություն է բազմաթիվ անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանումը»,–ասել է նա։
Նա նշել է, որ հայ ժողովրդի համար այս ընդհանուր քննարկման թեմայի կարևորությունը դժվար է գերագնահատել:
«Հայաստանը ծանոթ է մարդասիրական ճգնաժամերին` ունենալով 1988 թվականի Սպիտակի երկրաշարժի տխուր հիշողությունը, որը խլեց տասնյակ հազարավոր կյանքեր և հարյուր հազարավոր մարդկանց թողեց անօթևան: 113 երկրից հսկայական ծավալի հումանիտար օգնություն ուղարկվեց, ինչը վկայում է, որ միջազգային համերաշխությունն ու հումանիտար գործակցությունը կարող են գերազանցել սահմաններն ու քաղաքական տարաձայնությունները:
Մեր սահմաններից դուրս հայ խաղաղապահները մասնակցել են Կոսովոյում, Աֆղանստանում և Լիբանանում իրականացված առաքելություններին՝ աշխատելով պաշտպանել քաղաքացիական բնակչությանը եւ նպաստել կայունությանը: Մենք կշարունակենք ամրապնդել մեր մարդասիրական կարողությունները և ընդլայնել պաշտպանությունն այնտեղ, որտեղ անհրաժեշտ է:
2023 թվականի սեպտեմբերին ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում ավելի քան 100,000 հայ տեղահանվեց Ղարաբաղից՝ գալով Հայաստան: Երեք միլիոն բնակչություն ունեցող պետության համար սա կարողությունների և դիմակայունության լրջագույն փորձություն էր:
Կացարան, առողջապահական, կրթական ծառայություններ եւ աշխատանք տրամադրելով՝ Հայաստանի կառավարությունն արձագանքեց տեղի ունեցածին կարեկցանքով եւ վճռականությամբ: Այս փորձառությունը ցույց տվեց, որ նույնիսկ փոքր երկրները, առաջնորդվելով սկզբունքներով, կարող են իրականացնել մարդասիրության այն տեսլականը, որը ներշնչված է մեր վեհագույն իդեալներով:
Մարդասիրական աշխատանքն անբաժան է խաղաղության մեր ձգտումներից: 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահի մասնակցությամբ Հայաստանի և Ադրբեջանի առաջնորդները ստորագրեցին համատեղ հռչակագիր, որը կարևոր քայլ էր տասնամյակներ տևած հակամարտության և տառապանքների դադարեցման հարցում:
Նույն օրը Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարները նախաստորագրեցին «Խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի տեքստը»,–ասել է Սիմոնյանը։
Նա նշել է, որ Վաշինգտոնում կայացած հանդիպման արդյունքում Հայաստանը կաշխատի Միացյալ Նահանգների և փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ ապահովելով «Միջազգային խաղաղության եւ բարգավաճման Թրամփի ուղու» (Trump Route for International Peace and Prosperity-TRIPP) նախաձեռնության իրականացումը:
Սիմոնյանը հավելել է, որ TRIPP ենթակառուցվածքային նախագիծը բխում է Հայաստանի տեսլականից՝ իր հռչակած «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագրի միջոցով ապահովելու անխափան տարածաշրջանային հաղորդակցությունը՝ նախատեսելով երկաթուղու զարգացում, ինչպես նաեւ մայրուղիների, խողովակաշարերի, էլեկտրահաղորդման գծերի և կապի մալուխների կառուցման հեռանկար Հայաստանի, Ադրբեջանի և հարակից երկրների միջեւ:
«Մենք գիտենք, որ Հայաստանը միայնակ չէ ավելի մարդասիրական աշխարհ կառուցելու պայքարում: Ուկրաինայից մինչեւ Գազա, Սուդանից մինչեւ Հայիթի մեր աչքերի առջեւ տեղի են ունենում մարդասիրական ճգնաժամեր: Քաղաքացիական անձինք՝ կանայք, երեխաներ, տարեցներ, շարունակում են կրել տառապանքի բեռը:
Այս ողբերգությունները մեզ համար անհապաղ հիշեցում են այն մասին, որ մեր պարտականությունը մարդկային արժանապատվության պաշտպանությունն է: Մենք հավատում ենք, որ մարդու իրավունքները համընդհանուր են, եւ, որպես այդպիսին, դրանց պաշտպանությունը երբեք չպետք է ընտրողական լինի»,–ասել է ԱԺ նածագահը։

«Мы стремимся к как можно более скорому освобождению удерживаемых лиц и их воссоединению с семьями. Ещё один важный гуманитарный приоритет — выяснение судьбы множества пропавших без вести», — заявил председатель Национального собрания Армении.
Он подчеркнул, что трудно переоценить значение этой темы для армянского народа.
«Армения знакома с гуманитарными кризисами: трагедия Спитакского землетрясения 1988 года унесла десятки тысяч жизней и оставила сотни тысяч без крова. Помощь из 113 стран свидетельствовала о том, что международная солидарность и гуманитарное сотрудничество могут преодолеть границы и политические разногласия.
За пределами страны армянские миротворцы участвовали в миссиях в Косово, Афганистане и Ливане — защищая гражданское население и содействуя стабильности. Мы продолжим укреплять наши гуманитарные возможности и обеспечивать защиту там, где это необходимо.
В сентябре 2023 года всего за несколько дней более 100 000 армян были вынуждены покинуть Нагорный Карабах и перебраться в Армению. Для страны с населением в три миллиона это стало серьёзным испытанием на прочность и выносливость.
Армянское правительство с сочувствием и решимостью предоставило переселенцам жильё, медицинское обслуживание, образование и работу. Этот опыт доказал, что даже небольшие страны, руководствуясь принципами, могут реализовать гуманитарное видение, вдохновлённое нашими высшими идеалами.
Гуманитарная деятельность неотделима от нашего стремления к миру. 8 августа 2025 года в Вашингтоне, при участии президента США, лидеры Армении и Азербайджана подписали совместную декларацию — важный шаг к завершению десятилетнего конфликта и страданий.
В тот же день министры иностранных дел Армении и Азербайджана парафировали текст соглашения «О мире и установлении межгосударственных отношений», — отметил Симонян.
Он добавил, что по итогам вашингтонской встречи Армения будет сотрудничать с Соединёнными Штатами и другими согласованными третьими сторонами для реализации инициативы «Путь Трампа к международному миру и процветанию» (Trump Route for International Peace and Prosperity — TRIPP).
По словам Симоняна, инфраструктурный проект TRIPP соответствует армянской концепции «Перекрёстка мира», предполагая развитие железнодорожного сообщения, автомагистралей, трубопроводов, линий электропередачи и коммуникационных кабелей между Арменией, Азербайджаном и соседними странами.
«Мы знаем, что Армения не одинока в стремлении к более гуманному миру. От Украины до Газы, от Судана до Гаити — мы ежедневно становимся свидетелями гуманитарных катастроф. Мирные жители — женщины, дети, пожилые — продолжают нести основное бремя страданий.
Эти трагедии напоминают нам о том, что наша обязанность — защита человеческого достоинства. Мы убеждены, что права человека — универсальны, и их защита не должна быть избирательной», — заявил председатель парламента.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады и этнической чистки армянского населения Нагорного Карабаха, Азербайджан арестовал бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бака Саакяна и Араика Арутюняна, а также бывшего государственного министра Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и ряд других бывших руководителей. Предъявленные им ложные обвинения могут привести к пожизненному заключению. 17 января в Баку начался политически мотивированный судебный процесс против арцахских лидеров.